< sekcia Zahraničie

Vo voľbách v Kosove zvíťazila koalícia nacionalistických strán

Voliči stoja v rade vo volebnej miestnosti počas predčasných parlamentných volieb v Prištine 11. júna 2017. Foto: TASR/AP

Hlasovanie podľa prvých informácií poznačila nízka účasť.

Priština 11. júna (TASR) - Víťazom dnešných predčasných parlamentných volieb v Kosove sa stala koalícia nacionalistických strán, ktorá podľa exit pollov získala vyše 40 percent hlasov. Informovala o tom tlačová agentúra APA.

Na prvom mieste s približne 40 percentami skončila volebná koalícia vedená Demokratickou stranou Kosova (PDK), ktorú založil súčasný prezident a niekdajší vodca kosovských povstalcov Hashim Thaci. Súčasťou tejto koalície sú aj Aliancia pre budúcnosť Kosova (AAK) a Iniciatíva pre Kosovo (NISMA).

Druhé miesto podľa exit pollov patrí ultranacionalistickej strane Sebaurčenie (Vetëvendosje), ktorá získala zhruba 30 percent hlasov.

Až na treťom mieste s 27 percentami sa umiestnila koalícia strán okolo Demokratickej ligy Kosova (LDK) premiéra Isu Mustafa.

Hlasovanie podľa prvých informácií poznačila nízka účasť. Štyri hodiny pred koncom hlasovania pristúpilo k volebným urnám len necelých 28 percent voličov, o ktorých priazeň sa uchádzalo 26 politických strán a koalícií.

Voľby v bývalej srbskej provincii sa konali o rok skôr, pretože parlament v Prištine v máji vyjadril nedôveru vláde premiéra Mustafu. Následne prezident rozpustil zákonodarný zbor a vypísal nové parlamentné voľby.

Kosovo jednostranne vyhlásilo nezávislosť od Srbska v roku 2008. Jeho nezávislosť zatiaľ uznalo 114 krajín. Päť členských štátov EÚ, vrátane Slovenska, naďalej Kosovo neuznáva.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.