< sekcia Zahraničie

V kosovských komunálnych voľbách vedú najmä kandidáti vládnych strán

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Volebná komisia informovala, že na voľbách starostov a poslancov miestnych zastupiteľstiev sa zúčastnilo menej ako 44 percent z 1,9 milióna voličov.

Priština 23. októbra (TASR) - Prevažne kandidáti kosovských vládnych strán uspeli v nedeľných komunálnych voľbách v Kosove. Väčšina z nich však musí svoje víťazstvo potvrdiť v druhom kole. Podľa v pondelok zverejnených predbežných výsledkov sa o 28 z 38 postov starostov miest a obcí rozhodne v druhom kole 19. novembra.

Volebná komisia informovala, že na voľbách starostov a poslancov miestnych zastupiteľstiev sa zúčastnilo menej ako 44 percent z 1,9 milióna voličov.

Podobne ako v júnových voľbách, zástupcovia štyroch pravicových vládnych politických strán vedú v tretine volieb starostov. O priazeň voličov sa uchádzali predstavitelia 91 politických strán, združení a občianskych iniciatív, ako aj nezávislí kandidáti.

V hlavnom meste Priština dostal najviac hlasov kandidát ľavicovej strany Sebaurčenie, najväčšej opozičnej strany v parlamente. Ani ten sa však nevyhne druhému kolu volieb.

Po predčasných parlamentných voľbách v Kosove z decembra 2016 sa novú koaličnú vládu podarilo vytvoriť v Prištine iba 9. septembra 2017, navyše s minimálnou väčšinou kresiel v parlamente.

Komunálne voľby v Kosove sú považované za významný test politických strán po niekoľko mesiacov pretrvávajúcich sporoch okolo vytvorenia nového vládneho kabinetu.

Kosovo vyhlásilo jednostrannú nezávislosť od Srbska v roku 2008.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.