< sekcia Zahraničie

V Nepále sa koná druhé kolo volieb do parlamentu i zastupiteľstiev

Ilustračné foto. Foto: TASR

Podľa agentúry DPA predstavujú voľby dôležitý krok pri uplatňovaní novej ústavy, ktorej cieľom je posilniť marginalizované skupiny zaistením ich početnejšieho zastúpenia v štátnych orgánoch.

Káthmandu 7. decembra (TASR) - V Nepále sa vo štvrtok koná druhé kolo volieb do celoštátneho parlamentu i zastupiteľských orgánov jednotlivých provincií. Podľa agentúry DPA predstavujú voľby dôležitý krok pri uplatňovaní novej ústavy, ktorej cieľom je posilniť v krajine marginalizované skupiny zaistením ich početnejšieho zastúpenia v štátnych orgánoch.

Prvé kolo volieb sa konalo na severe tejto hornatej krajiny 26. novembra. Druhé kolo sa koná vo štvrtok na juhu Nepálu. Hlasovať v ňom môže dovedna 12,2 milióna voličov. Očakáva sa vysoká účasť. "Hlasovanie začalo vo všetkých 45 okresoch. Doposiaľ má pokojný priebeh," uviedol hovorca volebnej komisie.

Nepálske ministerstvo vnútra zaviedlo v súvislosti s voľbami trojstupňový systém bezpečnosti, v rámci ktorého hliadkujú pred zhruba 15.000 volebnými miestnosťami desaťtisíce príslušníkov nepálskych poriadkových a ozbrojených síl. Krajina počas volieb zároveň z bezpečnostných dôvodov uzavrela svoju hranicu s Indiou.

Obavy z možných nepokojov vyvolali v ostatných dňoch viaceré explózie, ktorých terčom boli aj volební kandidáti. Výbušnina nastražená pri ceste na predmestí metropoly Káthmandu v pondelok zranila desať ľudí vrátane bývalého ministra zdravotníctva kandidujúceho i v týchto voľbách, priblížila DPA.

Zrátavanie odovzdaných hlasov sa začne v piatok, pričom potrvá niekoľko dní.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.