< sekcia Zahraničie

V Slovinsku hrozí už začiatkom roka 2018 vlna štrajkov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Už začiatkom decembra štrajkovali spolupracovníci slovinskej tajnej služby, ešte stále v rozpore s platnými predpismi štrajkujú ich agenti.

Ľubľana 15. decembra (TASR) - Slovinsku hrozí na budúci rok zrejme vlna štrajkov.

Už na január ohlásili protestný štrajk voči zmrazeniu mzdových rokovaní profesionálni hasiči. Ich varovný štrajk by sa mal uskutočniť v dňoch 10.-12. januára 2018.

V druhom mesiaci roka sa rozhodli zasa vstúpiť do štrajku za zvýšenie platov učitelia. Vyplýva to z piatkového oznámenia odborovej organizácie pedagógov, ktorých avizovaný štrajk 14. februára 2018 na školách prvého i druhého stupňa by sa mohol stať najväčším protestom svojho druhu vo verejnej sfére v Slovinsku vôbec.

Platy vo verejnej sfére výrazne zredukovali reštriktívne opatrenia z rokov 2012-13 v reakcii na hospodársku krízu a podľa zainteresovaných nadišiel čas, aby došlo k ich úprave smerom nahor.

Slovinský minister pre verejnú správu Boris Koprivnikar vyčíslil aktuálne finančné požiadavky na pol miliardy eur konštatujúc, že ich splnenie by bolo radikálnym ťahom, ktorý by znamenal fundamentálne prerozdelenie prostriedkov v spoločnosti. To by si vyžadovalo široký spoločenský konsenzus, dodal pre tlačovú agentúru STA.

Už začiatkom decembra štrajkovali spolupracovníci slovinskej tajnej služby, ešte stále v rozpore s platnými predpismi štrajkujú ich agenti požadujúc zvýšenie platov a zlepšenie pracovných podmienok.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.