Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Zahraničie

V Európe padali teplotné rekordy

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Doteraz platný rekord sa v Ženeve zrodil 28. júla 1921 a mal hodnotu 38,9 stupňa Celzia.


Ženeva 7. júla (TASR) - Vo švajčiarskej Ženeve namerali dnes 39,7 stupňa Celzia, čo predstavuje historicky najvyššiu teplotu nameranú na severnej strane Álp. Meteorológovia z MeteoSchweiz registrovali rekordný zápis krátko po 16.00 h, napísala agentúra DPA.

Doteraz platný rekord sa v Ženeve zrodil 28. júla 1921 a mal hodnotu 38,9 stupňa Celzia.

Absolútny švajčiarsky historický teplotný rekord však ani dnešný údaj zo Ženevy neohrozil. V obci Grono v kantóne Graubünden totiž 11. augusta 2003 vystúpila ortuť teplomera až na hodnotu 41,5 stupňa Celzia.

V Maďarsku padol denný celoštátny i budapeštiansky teplotný rekord


Viacero denných teplotných rekordov padlo dnes v rôznych lokalitách Maďarska. Najvyššiu hodnotu namerali v obci Békéssámson v Békešskej župe na juhovýchode krajiny, kde ortuť teplomerov vystúpila až na 38,7 stupňa Celzia. Znamená to nový denný celoštátny rekord a prekonanie doterajšieho rekordu z roku 1957 (37,8 stupňa Celzia) o takmer jeden stupeň, informovala agentúra MTI.

Aj v maďarskom hlavnom meste však namerali hodnoty viac ako 37 stupňov Celzia.

V Budapešti sa jeden rekord zrodil už skoro ráno, pretože vtedy namerali 24,6 stupňa Celzia, čo je historicky najvyššia minimálna hodnota na tento deň. Doterajší rekord v tomto smere z roku 1957 mal hodnotu 23,7 stupňa Celzia.

Celoštátna rekordná najvyššia minimálna teplota pre siedmy júlový deň má tiež od roku 1957 hodnotu 24,6 stupňa Celzia a bola nameraná v Badacsonytomaji. Túto hodnotu dnes vyrovnala i Budapešť.

Denný teplotný rekord v Budapešti, ktorý mal od roku 2012 hodnotu 35,5 stupňa Celzia, bol dnes takisto výrazne prekonaný. V štvrti Újpest namerali totiž o takmer dva stupne Celzia viac; nový rekord má tak hodnotu 37,3 stupňa Celzia.

Aj maďarskí meteorológovia predpovedajú na stredu zmiernenie mimoriadnych horúčav prakticky na celom území krajiny.

V Innsbrucku padol denný teplotný rekord spred 31 rokov


V tirolskej metropole Innsbruck namerali dnes najvyššiu dennú teplotu na území Rakúska, kde dnes podobne ako v ďalších krajinách regiónu predbežne kulminovali letné horúčavy. Tamojšia hodnota 38,2 stupňa Celzia znamená prekonanie denného teplotného rekordu spred 31 rokov, ktorý mal hodnotu 37,7 stupňa Celzia, informovala agentúra APA s odvolaním sa na celoštátnu meteorologickú službu.

Nepadol však júlový teplotný rekord v Tirolsku, ktorý má aj naďalej hodnotu 38,3 stupňa Celzia nameraných 27. júla 1983 v Haimingu.

V dolnorakúskom Deutsch-Altenburgu, s ktorého názvom sa spája rakúsky historický teplotný rekord z 8. augusta 2013 (40,5 stupňa Celzia), dnes namerali úctyhodných 37,8 stupňa Celzia. Iba o tri desatiny stupňa menej bolo v Neusiedli pri Neziderskom jazere v Burgenlande. V centre Viedne vystúpila ortuť teplomerov na 36,7 stupňa Celzia, v Salzburgu-Freisaale bolo ešte o dve desatiny stupňa teplejšie.

Teploty nad 36 stupňov Celzia však hlásili aj zo štajerského Leobenu, vorarlberského Bludenzu, korutánskeho Villachu alebo hornorakúskeho Schärdingu.

Búrky a zrážky prinesú v stredu aj do Rakúska ochladenie. V priebehu popoludnia sa tam však môžu vyskytnúť aj prudké búrky sprevádzané silným nárazovým vetrom a miestami krúpami, varovali meteorológovia.