< sekcia Zahraničie

Veľvyslanectvo USA upozornilo Orbánovu vládu na riziká vplyvu Číny

Na archívnej snímke maďarský premiér Viktor Orbán (vľavo) a predseda parlamentnej frakcie maďarskej vládnej strany Fidesz Lajos Kósa. Foto: TASR/AP

Skutočnosť nezodpovedá sľubom a dotknuté krajiny sa dostanú do neriešiteľnej dlhovej pasce, tvrdí veľvyslanectvo.

Budapešť 29. apríla (TASR) - Krajiny, ktoré použijú rozvojové úvery ponúkané Čínou, sa dostanú do dlhovej pasce, upozornilo v pondelok prostredníctvom videa na Facebooku veľvyslanectvo Spojených štátov v Budapešti.

Podľa spravodajského servera 444.hu ambasáda pripomenula, že čínska iniciatíva tzv. Novej hodvábnej cesty, ktorej medzinárodné fórum sa aj za účasti maďarského premiéra Viktora Orbána uskutočnilo 26.-27. apríla v Pekingu, ponúka miliardové úvery na rozvoj infraštruktúry a hospodárstva. Skutočnosť však nezodpovedá sľubom a dotknuté krajiny sa dostanú do neriešiteľnej dlhovej pasce, tvrdí veľvyslanectvo.

Upozornenie zrejme súvisí s rokovaniami maďarskej vlády v Pekingu, podotkol server s poznámkou, že čínska iniciatíva má v prvom rade ekonomický charakter, avšak v tejto súvislosti je zrejmá aj snaha Pekingu posilniť svoj politický vplyv vo svete.

Minulý piatok (26.4.) vysvitlo, že obnovu a modernizáciu železničnej trate Budapešť-Belehrad budú môcť prostredníctvom čínskeho úveru v hodnote 750 miliárd forintov (2,3 miliardy eur) realizovať v konzorciu spolu s Číňanmi spoločnosti podnikateľa Lőrinca Mészárosa, ktorý je blízkym človekom premiéra Orbána.

Veľvyslanectvo vo videu uviedlo konkrétne prípady rozvojových projektov financovaných Čínou, ktoré dopadli v neprospech krajín, akými sú napríklad Ekvádor alebo Srí Lanka. Vo viacerých krajinách získala Čína kontrolu nad dôležitými morskými prístavmi, píše 444.hu.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.