< sekcia Zahraničie

Veľvyslanectvo USA vrátilo Vatikánu ukradnutý list Krištofa Kolumba

Pravá kópia listu Krištofa Kolumba z 15. storočia vystavená vo Vatikáne 14. júna 2018. Foto: TASR/AP

Americká veľvyslankyňa vo Vatikáne odovzdala tento vzácny list šéfovi vatikánskeho archívu a prefektovi Vatikánskej knižnice.

Vatikán 14. júna (TASR) - Spojené štáty odovzdali vo štvrtok Vatikánskej knižnici odcudzenú kópiu listu Krištofa Kolumba, ktorá bola z tejto inštitúcie ukradnutá a nahradená falzifikátom. Ide o pravú kópiu listu z roku 1493, v ktorom Kolumbus španielskeho kráľa informoval o objavení Ameriky, napísala agentúra AP.

Americké veľvyslanectvo list vrátilo po tom, ako americkí vyšetrovatelia zistili, že niekoľko pravých kópií tohto listu ukradli z knižníc po celej Európe a bez vedomia predstaviteľov týchto inštitúcií nahradili falzifikátmi.

Americká veľvyslankyňa vo Vatikáne Callista Gingrichová odovzdala tento vzácny list šéfovi vatikánskeho archívu, arcibiskupovi Jeanovi-Louisovi Bruguesovi a prefektovi Vatikánskej knižnice, biskupovi Cesarovi Pasinimu.

Pravý list z Vatikánskej knižnice skončil vo vlastníctve Američana z Atlanty, ktorý ho kúpil v roku 2004 v New Yorku od obchodníka so vzácnymi knihami v domnienke, že ide o legálny dokument. Originál listu vrátila po jeho smrti jeho manželka.

Originálny list napísaný Krištofom Kolumbom v španielskom jazyku bol prepísaný do niekoľkých kópií v latinčine.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.