Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

Verhofstadt: EP bude mať právo odmietnuť dohodu o brexite

Guy Verhofstadt Foto: TASR/AP

Líder politickej skupiny liberálov a demokratov v EP označil ponuku britskej premiérky Theresy Mayovej týkajúcu sa práv Európanov v Británii po brexite za sklamanie.

Brusel 10. júla (TASR) - Hlavný vyjednávač Európskeho parlamentu (EP) pre brexit Guy Verhofstadt dnes upozornil, že plán britskej vlády týkajúci sa práv európskych občanov po odchode Spojeného kráľovstva z EÚ neponúka "ani zďaleka" to, čo si zaslúžia občania iných krajín Únie žijúci v Británii, a dokonca im dáva menej práv, než budú mať britskí občania na území Európskej únie.

Líder politickej skupiny liberálov a demokratov v EP (ALDE) v správe pre médiá, ktorú okrem neho podpísali štyria šéfovia najhlavnejších politických frakcií v europarlamente - spolu predstavujú dve tretiny hlasov -, označil ponuku britskej premiérky Theresy Mayovej týkajúcu sa práv Európanov v Británii po brexite za "sklamanie".

Verhofstadt zároveň pripomenul, že zákonodarný zbor EÚ bude mať právomoc odmietnuť akúkoľvek dohodu o brexite, pričom podľa jeho slov europoslanci neodobria žiadne opatrenia, ktoré by znížili úroveň súčasných práv Európanov v Spojenom kráľovstve.

Signatári spoločného listu, ktorý poslali aj hlavnému vyjednávačovi EÚ pre brexit Michelovi Barnierovi, v tejto súvislosti uviedli, že návrh z Londýna povedie k zvýšeniu byrokracie a neistoty pre vyše tri milióny občanov EÚ v Británii. Zároveň upozornili, že ponuka EÚ v tejto oblasti je jasná a presná a sľubuje všetkým občanom, vrátane Britov žijúcim v Únii, rovnaké zaobchádzanie a udržanie všetkých práv, ktorými disponujú už dnes.

Britská premiérka 26. júna na pôde britského parlamentu uistila, že žiaden občan členských krajín EÚ, ktorý sa legálne zdržiava v Spojenom kráľovstve, nebude musieť túto krajinu v dôsledku brexitu opustiť - po brexite však bude musieť zažiadať o nový právny štatút.

Verhofstadt v rozhovore pre britskú spravodajskú stanicu BBC uviedol, že s týmto návrhom nesúhlasí, lebo pre Európanov v Spojenom kráľovstve vytvára kategóriu "občianstva druhej triedy", keďže ich práva budú voči súčasnému stavu bezdôvodne zmenšené.

Opätovne pripomenul význam europarlamentu s jeho právom veta voči dohode o brexite, čo sa môže prejaviť začiatkom roka 2019, keď by mali rokovania medzi Bruselom a Londýnom finalizovať.

"Môžem vás uistiť, že nepovieme 'áno' v prípade, že práva európskych občanov - ako aj práva Britov na kontinente - budú znížené, ako to hrozí v tejto chvíli," odkázal Verhofstadt do Londýna.

Lídri hlavných politických skupín v EP v spoločnom liste upozornili, že "Európsky parlament si vyhradzuje právo odmietnuť akúkoľvek dohodu týkajúcu sa práv občanov EÚ - bez ohľadu na ich štátnu príslušnosť -, ktorá by bola menej priaznivá, než je súčasný stav občianskych práv".

Podľa ich vyjadrenia je to otázka základných práv a hodnôt, ktoré sú stredobodom európskeho integračného projektu.