Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 8. máj 2024Meniny má Ingrida
< sekcia Zahraničie

Viaceré krajiny chcú zakladať ľuďom v karanténe elektronické náramky

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Michal Svítok

Podľa poľského denníka Rzeczpospolita, ktorý sa odvoláva na neoficiálne policajné zdroje, nariadenie o karanténe nerešpektuje jeden z dvoch Poliakov.

Varšava/Tunis 19. marca (TASR) - V súvislosti s koronavírusom má v Poľsku nariadenú karanténu takmer 15.000 ľudí. Poľskú políciu však zaskočil počet prípadov nerešpektovania tohto preventívneho opatrenia a navrhuje dať takýmto ľuďom elektronické náramky - ako v prípade odsúdených.

Podľa poľského denníka Rzeczpospolita, ktorý sa odvoláva na neoficiálne policajné zdroje, nariadenie o karanténe nerešpektuje jeden z dvoch Poliakov.

Podobný prístup k nedisciplinovaným ľuďom zvažuje aj Tunisko, ktoré ako ďalšiu možnosť pripustilo priebežnú telefonickú kontrolu osôb v karanténe, či inštaláciu aplikácie pre mobily, pomocou ktorej by bolo možné lokalizovať danú osobu.

Nedodržanie nariadenia o povinnej karanténe je v Tunisku možné trestať odňatím slobody v rozmedzí od jedného do troch rokov či pokutou.

Elektronické náramky na monitorovanie ľudí, ktorí by mohli byť nakazení novým koronavírusom, začali počínajúc stredajšou polnocou využívať v Hongkongu. Náramok dostáva každý, kto po návrate zo zahraničia musí zostať v karanténe a pod dohľadom lekárov.

Podľa spravodajského portálu news-24.fr toto rozhodnutie prijala vláda po tom, čo sa v Hongkongu za uplynulé dva týždne objavilo 57 nových prípadov nakazených koronavírusom SARS-CoV-2, pričom 50 z nich sa vrátilo zo zahraničia. Vláda oznámila, že má k dispozícii viac ako 60.000 elektronických náramkov.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) rozhodne odporúča izoláciu ľudí, ktorí by mohli byť nakazení novým koronavírusom.