Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 23. máj 2024Meniny má Želmíra
< sekcia Zahraničie

Vo Vatikáne sa začalo pojednávanie s pápežským komorníkom

Komorník pápeža Benedikta XVI. Paolo Gabiele (v popredí). Foto: TASR/AP

Očakáva sa, že komorník na pojednávaní objasní, ako a prečo vyniesol stovky pápežových dôverných dokumentov a odovzdal ich novinárovi Gianluigimu Nuzzimu.

Vatikán 2. októbra (TASR) - Súdne pojednávanie v kauze Vatileaks, v ktorej je obžalovaný pápežský komorník Paolo Gabriele, začalo sa dnes pred súdnym tribunálom vo Vatikáne. Informovala o tom dnes bez bližších podrobností Svätá stolica.

Podobne ako na otvorení súdneho procesu v sobotu, aj dnes mohlo byť na pojednávaní len pár novinárov. Povolenie fotografovať a snímať na kameru nedostal nikto. Jediné verejnosti dostupné fotografie vydal Vatikán.

Pojednávanie sa začalo o 15 minút neskôr, lebo prokurátora pri ceste na súd zdržala dopravná zápcha spôsobená štrajkom v talianskej doprave.

Komorník pápeža Benedikta XVI. by mal dnes prvýkrát verejne prehovoriť od 23. mája, keď ho polícia zatkla. Očakáva sa, že na pojednávaní objasní, ako a prečo vyniesol stovky pápežových dôverných dokumentov a odovzdal ich novinárovi Gianluigimu Nuzzimu.

Nuzzi ich potom zverejnil v knihe Sua santita (Jeho Svätosť), v ktorej odhalil intrigánstvo a nepriateľstvo v Rímskej kúrii, v prvom rade voči druhému mužovi Vatikánu, kardinálovi Tarcisiovi Bertonemu.

Dokumenty skonfiškované v Gabrieleho byte políciou by zaplnili 82 škatúľ. Komorník ich odcudzil nielen vo Vatikáne, ale aj v pápežovej letnej rezidencii v Castel Gandolfe.

Gabriele, 43-ročný otec rodiny, považovaný za vzorného zamestnanca, sa pred vyšetrovateľmi ku krádeži dokumentov priznal, pričom uviedol, že konal v záujme odhalenia zla a korupcie vo Vatikáne. Podľa vlastných slov sa na to cítil byť povolaný Duchom svätým. Okrem toho mal pocit, že pápež nebol o živote vo Vatikáne dostatočne informovaný. Majordóm ďalej vyhlásil, že svojím činom chcel "cirkev opäť postaviť na nohy".

V interview nakrútenom vo februári Gabriele informoval, že do aféry Vatileaks je zapletených asi 20 ľudí z prostredia Svätej stolice. Zatiaľ však nie je sú známe žiadne mená s výnimkou mena počítačového experta, ktorý už predstúpil pred súd za spolupáchateľstvo. Jeho podiel na zločine je však podľa vyšetrovateľov zanedbateľný, preto jeho prípad oddelili od Gabrieleho kauzy a bude súdený osve.

Gabrieleho tím obhajcov plánuje predvolať osem svedkov, vrátane piatich policajných dôstojníkov a pápežovho osobného tajomníka Georga Gänsweina, považovaného v niektorých kruhoch za šedú eminenciu Vatikánu. Bol to práve Gänswein, Gabrieleho priamy nadriadený, kto komorníka v máji prichytil a povolal vatikánsku políciu.

Paolovi Gabrielemu, ktorý pápežovi pomáhal pri obliekaní a sprevádzal ho na všetkých cestách, hrozí trest odňatia slobody na päť rokov, ale môže dostať aj milosť od Svätého otca. Objavili sa totiž špekulácie, že Vatikán chce celý prípad vyriešiť veľmi rýchlo a urobiť za ním hrubú čiaru, aby neodpútaval pozornosť od biskupskej synody, ktorá sa bude konať od 7. do 28. októbra.