Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Zahraničie

Vo východnej a juhovýchodnej Ázii zhabali rekordne veľa metamfetamínu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/KR PZ v Bratislave

Zlatý trojuholník je spoločná pohraničná oblasť Thajska, Laosu a Mjanmarska (Barmy) a je smutne známa pašovaním drog.

Bangkok 11. marca (TASR) - Množstvo metamfetamínu zhabaného vo východnej a juhovýchodnej Ázii dosiahlo vlani rekordných 116 ton, čo vyústilo do nadmerného zásobenia regiónu touto drogou. V pondelok to oznámila Organizácia Spojených národov.

Údaj sa zvýšil z pôvodných 82 ton v roku 2017, spresnil Úrad OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC).

Produkcia tejto syntetickej drogy, ilegálne obchodovanie s ňou a aj jej skonfiškované množstvo sa dramaticky zvýšili, dodal úrad na tlačovej konferencii v Bangkoku.

V uliciach regiónu nie je zaznamenaný žiadny pokles v množstve metamfetamínu a ani záujem o drogu neprestáva, vyhlásil podľa tlačovej agentúry DPA medziregionálny koordinátor programu UNODC Tun Nay Soe.

Len v samotnom Thajsku zadržali v roku 2018 až 515 miliónov tabletiek metamfetamínu, teda viac než bolo množstvo zhabané celkovo v rokoch 2015 - 2017 a 17-krát viac než v období pred desiatimi rokmi.

"Množstvo metamfetamínu a ďalších syntetických drog prichádzajúcich zo Zlatého trojuholníka do Thajska dosiahol bezprecedentné úrovne," uviedol Niyom Termsrisuk, generálny tajomník Úradu pre kontrolu narkotík v Thajsku.

Zlatý trojuholník je spoločná pohraničná oblasť Thajska, Laosu a Mjanmarska (Barmy) a je smutne známa pašovaním drog, pričom posledná menovaná krajina slúži zároveň ako hlavná lokalita na produkciu metamfetamínu.

Podľa úradu OSN za zvýšené množstvá zhabaného metamfetamínu v regióne môže nízka cena drogy, rozšírená produkcia a efektívnejšia práca polície.

Hoci v posledných rokoch bolo mnoho zariadení na výrobu metamfetamínu odstavených, ďalšie stále fungujú a takisto je potrebný nový prístup k riešeniu problému, vyhlásil regionálny zástupca UNODC Jeremy Douglas.