Zahraničie

Začali sa voľby v troch nemeckých spolkových krajinách

TASR, 13. marca 2016 9:01

Volebné miestnosti sa otvorili v Bádensku-Württembersku, Porýní-Falcku i Sasku-Anhaltsku zhodne o 8.00 h a uzavrú sa o 18.00 h.

Ilustračné foto Foto: TASR/Branislav Račko
Berlín 13. marca (TASR) - V troch nemeckých spolkových krajinách sa dnes ráno začali voľby do krajinských snemov (Landtagov). Volebné miestnosti sa otvorili v Bádensku-Württembersku, Porýní-Falcku i Sasku-Anhaltsku zhodne o 8.00 h a uzavrú sa o 18.00 h.

O čosi neskôr by mali byť k dispozícii prvé odhady volebných výsledkov. Do polnoci by mali byť známe aj predbežné konečné výsledky troch krajinských volieb.

Pozornosť, akú týmto voľbám venujú na celom území spolkovej republiky, ale aj za jej hranicami, súvisí s tým, že sú vnímané ako hlasovanie o kurze spolkovej kancelárky Angely Merkelovej v migračnej kríze. Aj preto sa v Nemecku píše a hovorí o volebnej "supernedeli", počas ktorej môže vyjadriť svoj postoj až 12 miliónov nemeckých občanov.

Kým v Sasku-Anhaltsku sa skončila predvolebná kampaň v piatok, v oboch zostávajúcich spolkových krajinách vyvrcholila až v sobotu, a to v bádensko-württemberskom Haigerlochu za účasti Angely Merkelovej.

Hlavnou témou predvolebnej kampane vo všetkých troch spolkových krajinách bol obrovský prílev migrantov a s ním spojené problémy.

Výsledky ostatného predvolebného prieskumu verejnej mienky predpovedali neúspech kancelárkinej Kresťanskodemokratickej únie (CDU), čo by podľa agentúry DPA mohlo oslabiť postavenie vládnucej strany pred budúcoročnými celoštátnymi voľbami do Spolkového snemu (Bundestagu).

Podľa prieskumu pre reláciu Politbarometer druhého programu verejnoprávnej televízie ZDF by CDU stratila postavenie najsilnejšej strany v kľúčovej spolkovej krajine Bádensko-Württembersko. Podpora Merkelovej strany tam oproti 40 percentám z vlaňajšieho septembra klesla na súčasných 29 percent.

Na prvom mieste by sa s 32 percentami v tejto prospejúcej spolkovej krajine v juhozápadnej časti Nemecka umiestnili environmentalisti zo strany Zelených. Bolo by to po prvýkrát v modernej histórii Nemecka, ak by sa Zelení stali najsilnejšou frakciou v ktoromkoľvek z krajinských parlamentov.

V spolkovej krajine Porýnie-Falcko by podľa prieskumu mohli získať Merkelovej CDU i Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD), koaliční partneri vo "veľkej koalícii" na spolkovej úrovni v Berlíne, veľmi podobný počet - 35 až 36 percent.

CDU si tak pozíciu jasne najsilnejšieho politického subjektu udrží s 32 percentami zrejme iba v spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko. Oslabenie kresťanských demokratov tu však podľa DPA dopomohlo k 18 percentám pravicovým populistom zo strany Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorí tam zaznamenali bezprecedentný nárast. Predvolebné prognózy však naznačujú, že sa AfD dostane aj do ďalších dvoch krajinských snemov po predpokladanom zisku 11 percent hlasov v spolkovej krajine Bádensko-Württembersko a deviatich percent v Porýní-Falcku.

Fakt, že všetky etablované politické strany spoluprácu s AfD odmietajú, môže výrazným spôsobom skomplikovať vytvorenie nových krajinských vlád.

"Musíme dať jasne najavo, že táto strana škodí našej krajine. AfD nemá politickú koncepciu a žiadne kompetencie na riešenie (problémov)," vyhlásil pre noviny Die Welt spolkový minister vnútra Thomas de Maiziere.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 12:49

Na území Severnej Kórey bolo zemetrasenie s magnitúdou 3,4
Podľa Juhokórejského meteorologického úradu zemetrasenie vzniklo prirodzeným spôsobom a nie v dôsledku umelo vyvolanej explózie.

sk
dnes 11:41

Yildirim:Reakcia Turecka na referendum bude mať aj bezpečnostný rozmer
Slová tureckého premiéra zazneli pred dnešným zasadaním parlamentu, ktorý bude hlasovať o rozšírení mandátu na nasadenie tureckých vojakov v Iraku a Sýrii.

sk
dnes 10:37

OSN ukončila deaktiváciu zbraní kolumbijských povstalcov
Medzinárodní pozorovatelia rozmiestnení po celej krajine zhromaždili celkovo 8994 strelných zbraní a viac ako 38 ton výbušnín.

sk

Najčítanejšie Zahraničie

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac