< sekcia Zahraničie

Vučič po víťazstve vo voľbách začal nové obdobie ako premiér

Srbský premiér Aleksandar Vučič. Foto: TASR/AP Photo

Vučič je bývalý tvrdý, protizápadne orientovaný nacionalista, ktorý v súčasnosti presadzuje členstvo Srbska v EÚ bez toho, aby sa obrátil chrbtom k tradičnému spojencovi Rusku.


Belehrad 11. augusta (TASR) - Srbský parlament podporil dnes nový kabinet konzervatívneho premiéra Aleksandara Vučiča 163 hlasmi proti 62 hlasom. Schvaľovanie sa uskutočnilo takmer štyri mesiace po tom, ako Vučičova strana zvíťazila v predčasných voľbách. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Vučič sa rozhodol pre voľby uprostred svojho funkčného obdobia - odôvodnil to tým, že potrebuje celé štyri roky na realizovanie reforiem a dovedenie krajiny k členstvu v Európskej únii.

Vučičova Srbská pokroková strana (SNS) zostane v koalícii so Srbskou socialistickou stranou (SPS) aj napriek tomu, že SNS si zabezpečila vyše polovicu z 250 kresiel v parlamente.

Vučič je bývalý tvrdý, protizápadne orientovaný nacionalista, ktorý v súčasnosti presadzuje členstvo Srbska v EÚ bez toho, aby sa obrátil chrbtom k tradičnému spojencovi Rusku.

Premiérovi trvalo šesť hodín, kým prečítal 280-stranovú prezentáciu svojho kabinetu a vládneho programu, ktorý sľubuje oživenie ekonomiky a jej rast, zníženie verejného dlhu, ako aj zoštíhlenie štátnej správy. A zároveň predpovedá "zlatý vek Srbska".

Premiér predniesol prejav prevažne pred svojimi priaznivcami, pretože väčšina opozičných poslancov ho bojkotovala odchodom z rokovacej sály. Prezentáciu často narušovalo hašterenie medzi Vučičom a zostávajúcimi kritikmi, ktorí naňho pokrikovali z poslaneckých lavíc.

Líder SPS a minister zahraničných vecí Ivica Dačič si udržal post v kabinete, rovnako ako minister financií Dušan Vujovič.

Zmeny v zostave vlády spôsobili, že sa do nej dostala aj politička, otvorene sa hlásiaca k homosexualite - Ana Brnabičová bola vymenovaná za ministerku verejnej správy a miestnej samosprávy. Tento krok predstavuje posun v postoji krajiny, ktorá bola tradične nepriateľská voči homosexualite.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.