< sekcia Zahraničie

Výbor na ochranu novinárov: Ukrajina by mala vysvetliť, prečo klamala

Smrť ruského novinára Arkadija Babčenka zinscenovali v utorok 29. mája 2018 ukrajinské tajné služby. Novinár žije a predstúpil v stredu 30. mája pred novinárov na tlačovej konferencii v Kyjeve. Na snímke ruský novinár Arkadij Babčenko reaguje počas tlačovej konferencie na pôde Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) v Kyjeve 30. mája 2018. Foto: TASR/AP

Známeho vojnového novinára najskôr v utorok vyhlásili za zastreleného, o necelých 24 hodín však vystúpil na tlačovej konferencii.

Kyjev/New York 31. mája (TASR) - Výbor na ochranu novinárov (CPJ) vyjadril v stredu úľavu nad tým, že ruský novinár Arkadij Babčenko je nažive, ale žiada od Ukrajiny vysvetlenie, prečo cítila potrebu klamať celému svetu.

"Ukrajinské úrady musia teraz prezradiť, čo si vynútilo krajné opatrenie zverejnenia správy o vražde ruského novinára," uviedla podľa agentúry DPA organizácia so sídlom v New Yorku.

Reportéri bez hraníc (RSF) vyjadrili vo svojom vyhlásení "najhlbšie rozhorčenie po odhalení manipulácie zo strany ukrajinských tajných služieb". "Je veľmi nebezpečné pre vládu, keď sa hrá s faktami, a predovšetkým keď využíva novinárov pre svoje falošné správy," píše sa vo vyhlásení organizácie sídliacej v Paríži a obhajujúcej slobodu tlače a médií.


Kyjev v stredu oznámil, že Ukrajinskej bezpečnostnej službe (SBU) sa podarilo zmariť atentát na kritika Kremľa Babčenka. Známeho vojnového novinára najskôr v utorok vyhlásili za zastreleného, o necelých 24 hodín však vystúpil na tlačovej konferencii SBU.

Riaditeľ Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) Vasyľ Hrycak na tlačovej konferencii oznámil, že Babčenkovu smrť nafingovali ako pascu na tých, ktorí sa ho snažili reálne zabiť.

Dodal, že akciu plánovali niekoľko mesiacov, aby odhalili plány ruských tajných služieb. Skutočného organizátora Babčenkovej vraždy zadržali.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.