< sekcia Zahraničie

Výbuchy v Kábule si vyžiadali najmenej šesť mŕtvych a 23 zranených

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP Photo

Podľa miestnej polície vybuchli v Kábule celkom tri nastražené míny, ktoré útočníci odpálili na diaľku.

Kábul 21. marca (TASR) - Džihádistická skupina Islamský štát (IS) sa prihlásila k zodpovednosti za bombový útok na šiitskú svätyňu, ku ktorej došlo vo štvrtok ráno v západnej časti afganskej metropoly Kábul. Informovala tom agentúra DPA.

Podľa miestnej polície vybuchli v Kábule celkom tri nastražené míny, ktoré útočníci odpálili na diaľku. Štvrtú mínu zneškodnili v blízkosti neďalekej kábulskej univerzity. Afganské ministerstvo zdravotníctva oficiálne potvrdilo, že pri explóziách prišlo o život šesť ľudí a utrpelo 23 zranenia.

Islamský štát prostredníctvom aplikácie Telegram oznámil, že útok spáchali "bojovníci kalifátu", ktorí odpálili výbušné zariadenia v dave šiitských veriacich zhromaždených neďaleko svätyne. Pri explóziách podľa IS zahynulo alebo utrpelo zranenia 50 ľudí.

Výbuchy zasiahli okolie šiitskej svätyne a cintorína, kde sa práve schádzali menšinoví šiitskí moslimovia, aby vykonali rituály pri príležitosti príchodu perzského Nového roka (Novrúz). Afganské ministerstvo vnútra prisľúbilo, že prijíma opatrenia, aby zaistilo bezprečnosť účastníkov novoročných osláv.

Sunnitskí extrémisti z organizácie Islamský štát (IS) považujú šiitov za odpadlíkov od pravej islamskej viery. IS sa prihlásil aj k útoku na tú istú kábulskú šiitskú svätyňu spred roka, pri ktorom zahynulo minimálne 33 ľudí a 65 utrpelo zranenia.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.