< sekcia Zahraničie

Výročie založenia hnutia Hamas si pripomenuli tisíce Palestínčanov

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Palestínske militantné hnutie Hamas organizuje od marca pravidelné protesty s cieľom dosiahnuť ukončenie izraelsko-egyptskej blokády Gazy.

Gaza 16. decembra (TASR) - Desaťtisíce Palestínčanov sa zišli v nedeľu v meste Gaza, aby si zhromaždením a vojenskou prehliadkou pripomenuli 31. výročie založenia militantnej organizácie Hamas, informovala agentúra AP.

S prejavmi na zhromaždení vystúpilo viacero predstaviteľov Hamasu. Medzi nimi bol aj šéf jeho politického výboru Ismáíl Haníja, ktorý uviedol, že "nepopiera, že rozkazy na vykonanie nedávnych teroristických útokov (voči izraelskému obyvateľstvu) na Západnom brehu prišli z pásma Gazy".

Spresnil, že "toto obvinenie", ktoré na adresu Hamasu vyslovili "sionisti, nebudeme popierať, pretože je pre nás všetkých zdrojom hrdosti".

Vyhlásil tiež, že podobné útoky sú "odpoveďou" na očakávaný americký mierový návrh na urovnanie konfliktu v tejto časti Blízkeho východu, ktorý podľa Palestínčanov bude vychádzať v ústrety Izraelu.

Západný breh je pod kontrolou palestínskej samosprávy, zatiaľ čo pásmo Gazy spravuje hnutie Hamas. Haníja vo svojom prejave vyzval palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása, aby sa stretli v Káhire a rokovali o ukončení desaťročie trvajúceho rozkolu v palestínskom tábore.

Palestínske militantné hnutie Hamas organizuje od marca pravidelné protesty s cieľom dosiahnuť ukončenie izraelsko-egyptskej blokády Gazy. Tá sa začala v roku 2007, keď Hamas prevzal kontrolu nad touto pobrežnou enklávou.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.