< sekcia Zahraničie

Vyšetrovatelia: Malajzijské lietadlo zostrelila ruská raketa

Ilustračná snímka. Foto: flightglobal.com

Boeing 777 malajzijských aerolínií, smerujúci z Amsterdamu do Kuala Lumpuru, zostrelili 17. júla 2014 nad oblasťou východnej Ukrajiny, ktorá bola pod kontrolou proruských separatistov.

Bunnik 24. mája (TASR) - Z podrobnej analýzy videosnímok vyplýva, že raketa Buk, ktorá zostrelila pred štyrmi rokmi malajzijské lietadlo, pochádzala z armádnej jednotky v Rusku. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP s odvolaním sa na medzinárodný tím vyšetrovateľov.

Wilbert Paulissen z holandskej polície uviedol, že raketa bola z ruskej 53. brigády protivzdušnej obrany so základňou v meste Kursk. Paulissen sa tak vyjadril pri informovaní o predbežných výsledkoch dlhodobého vyšetrovania zostrelenia letu MH17.

Rusko vždy popieralo účasť na zostrelení tohto lietadla, pripomína AP.

Rusko odmietlo zistenia JIT o zostrelení malajzijského lietadla na Ukrajine

Hranicu s Ukrajinou neprekročil nikdy žiadny raketový systém protivzdušnej obrany ruskej armády. Oznámilo to vo štvrtok ruské ministerstvo obrany v reakcii na správu Spoločného vyšetrovacieho tímu (JIT), podľa ktorej malajzijské lietadlo zostrelila v roku 2014 na východe Ukrajiny raketa Buk z armádnej jednotky v Rusku.

"Oboznámili sme sa s vyhláseniami, ktoré na dnešnej tlačovej konferencii učinili predstavitelia medzinárodného vyšetrovacieho tímu o vyšetrovaní pádu malajzijského boeingu MH17 na Ukrajine zo 17. júla 2014... Rusko-ukrajinskú hranicu neprekročil nikdy žiadny raketový systém protivzdušnej obrany ruskej armády," uviedlo ministerstvo vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra TASS.

Podľa ruského rezortu obrany Moskva už poskytla drvivé dôkazy o tom, že lietadlo zostrelil ukrajinský raketový systém Buk.

"Okrem toho všetky primárne údaje prijaté rádiolokačnou stanicou Uťos-T, ktorá operovala v (ruskej) Rostovskej oblasti 17. júla 2014, boli odovzdané medzinárodnej vyšetrovacej skupine... Radarová stanica nezaznamenala žiadne vzdušné objekty, ktoré by sa blížili k boeingu z východu... Odhodlanie holandského vyšetrovania odôvodniť svoje závery s využitím iba fotografií zverejnených na sociálnych sieťach vyvoláva obavy," uviedlo ruské ministerstvo.

"Najdôležitejšou vecou, na ktorú by sme chceli upozorniť, je, že holandskí vyšetrovatelia odmietli svedectvá očitých svedkov, ktorí žijú v ukrajinských obciach blízko miesta havárie a ktorí sa zmienili o tom, že raketa bola odpálená z oblasti kontrolovanej ukrajinskými ozbrojenými silami," dodalo ruské ministerstvo obrany.

Ako ešte skôr vo štvrtok uviedol Spoločný vyšetrovací tím, zložený z holandských, belgických, malajzijských, austrálskych a ukrajinských expertov, z podrobnej analýzy videí vyplýva, že raketa Buk, ktorá zostrelila pred štyrmi rokmi malajzijské lietadlo, patrí armádnej jednotke v Rusku. Wilbert Paulissen z holandskej polície uviedol, že raketa bola z 53. brigády protivzdušnej obrany so základňou v meste Kursk. Paulissen sa tak vyjadril pri informovaní o predbežných výsledkoch dlhodobého vyšetrovania zostrelenia letu MH17.

Boeing 777 malajzijských aerolínií, smerujúci z Amsterdamu do Kuala Lumpuru, zostrelili 17. júla 2014 nad oblasťou východnej Ukrajiny, ktorá bola pod kontrolou proruských separatistov. O život prišlo všetkých 298 ľudí na palube, väčšinu obetí tvorili Holanďania. Okrem nich boli na palube zostreleného boeingu občania ďalších 17 štátov.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.