Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Zahraničie

Spomienky na obete útokov v Bruseli narušili výtržníci

Krajne pravicoví demonštranti vykrikujú slogany počas protestu na námestí Place de la Bourse v Bruseli v nedeľu 27. marca 2016. Pietnu akciu na počesť obetí utorkových bombových útokov narušili krajne pravicoví extrémisti. Polícia na ich rozohnanie použila vodné delá. Ľudia vyšli do ulíc aj napriek zákazu zhromažďovania. Foto: TASR

Výtržníci narušili na bruselskom námestí spomienky na obete útokov

Brusel 27. marca (TASR) - Niekoľko sto výtržníkov narušilo dnes v centre Bruselu spomienky na obete utorkových teroristických útokov v belgickej metropole. Televízie priniesli zábery na sčasti zamaskovaných demonštrantov kričiacich nenávistné slogany. Podľa tlačovej agentúry Belga išlo o približne 450 prevažne mladých mužov, z ktorých časť bola pod vplyvom alkoholu, píše agentúra DPA.

Muži sa dostali do potýčok s príslušníkmi poriadkovej polície, ktorá zasiahla aj vodným delom. Chuligánov oddelila od zvyšných prítomných a pomerne rýchlo ich vytlačila z námestia Place de la Bourse. Výtržníci kričali heslá ako: "Belgickí chuligáni. My sme tu doma." Podľa očitých svedkov to boli zrejme pravicoví extrémisti.

Napriek zrušeniu na dnes plánovaného pochodu solidarity s obeťami útokov v Bruseli pre obavy o bezpečnosť sa popoludní na námestí pred burzou zhromaždilo niekoľko sto ľudí. Na prítomnosť chuligánov reagovali podľa stanice Euronews heslami ako "Brusel je multikultúrny".

Starosta obce Vilvoorde severne od Bruselu Hans Bonte podľa novín La Libre uviedol, že narušiteľmi boli "krajne pravicoví chuligáni z rôznych futbalových klubov prvej ligy". Podľa správy agentúry Belga pochádzali z Antverp.

Bruselský primátor Yvan Mayeur vyjadril pobúrenie nad incidentom. "Som šokovaný... zistením, že takíto odporní ľudia prídu, aby obyvateľov provokovali na miestach spomienok," citovala ho DPA. Úrady dostali v sobotu informáciu, že možno počítať s narušiteľmi, napriek tomu im však nezabránili pricestovať, sťažoval sa Mayeur, ktorý od belgickej vlády žiadal vyvedenie dôsledkov.

Námestie pred budovou bruselskej burzy v centre mesta sa v dňoch po útokoch, pri ktorých traja samovražední atentátnici na letisku a v metre belgickej metropoly zabili 28 ľudí a 340 ďalších zranili, stalo hlavným miestom spomienkových podujatí. Ľudia tam prinášajú kvety, zapaľujú sviečky a priečelie burzy i zem sú pokryté smútočnými odkazmi.