< sekcia Zahraničie

Washington Post: Kríza v Nemecku je to posledné, čo Západ potrebuje

Nemecká kancelárka Angela Merkelová, ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

V editoriáli zverejnenom v stredu napísali, že Merkelová pestovala srdečný vzťah s Trumpom a zároveň sa chopila líderstva v oblastiach, kde Spojené štáty ustúpili bokom.

Washington 23. novembra (TASR) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová ticho slúžila ako jedna z bŕzd a protiváh administratívy Donalda Trumpa. Jej problémy so zostavením novej vládnej koalície sú preto aj problémami Američanov, myslia si editori amerického denníka Washington Post.

V editoriáli zverejnenom v stredu napísali, že Merkelová pestovala srdečný vzťah s Trumpom a zároveň sa chopila líderstva v oblastiach, kde Spojené štáty ustúpili bokom, napríklad smelo vystúpila proti ruským agresiám, zasadzovala sa za ľudské zaobchádzanie s utečencami a konala v problematike zmeny klímy.

"Hoci iné západné demokracie boli rozštiepené populizmom, ona udržala najmocnejšiu krajinu Európy v centristickom kurze," zhodnotili editori. Merkelovej zlyhanie pri zostavovaní vládnej koalície je podľa nich v povojnovom Nemecku nevídanou politickou krízou a zároveň problémom pre Spojené štáty aj celý západný svet.

"Výsledkom môže byť slabá vláda, čo je tá posledná vec, ktorú Západ potrebuje v čase, keď sú Británia i Spojené štáty ochromené politickým zmätkom," myslia si poprední novinári, ktorí vyzdvihli Merkelovej proamerický prístup, skepticizmus voči Rusku a silný morálny postoj voči utečencom. Odchod Merkelovej z pozície nemeckej kancelárky by bol podľa nich takmer určite ranou pre transatlantické vzťahy.

"Kríza odhaľuje, že aj Nemecko je zraniteľné voči polarizácii, ktorá infikuje západné politiky. Tam, kde kedysi politiku vykonávali dve veľké strany a niekoľko menších, má teraz kreslá v parlamente sedem strán vrátane komunistov a krajných pravičiarov," uviedli editori. Varovali, že neistota v Berlíne môže trvať ešte mesiace a niet pochýb, že sa to budú snažiť využiť "nepriatelia západných demokracií, vedení ruským prezidentom Vladimirom Putinom".

"Američania, ktorí nazerali na Merkelovú ako na ich spojenca proti zhýralostiam pána Trumpa, by možno mali začať znižovať svoje očakávania," uzavreli editori Washington Postu.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.