< sekcia Zahraničie

Za šéfku UNESCO zvolili Francúzku Audrey Azoulayovú

Na snímke nová generálna riaditeľka Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru, bývalá francúzska ministerka kultúry Audrey Azulayová. Foto: TASR/AP

Azoulayová bude druhým francúzskym lídrom UNESCO, odkedy organizácii v rokoch 1961-74 šéfoval René Maheu.

Paríž 13. októbra (TASR) - Bývalú francúzsku ministerku kultúry Audrey Azoulayovú dnes zvolili v Paríži za novú generálnu riaditeľku Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO).

V záverečnom hlasovaní vo výkonnom výbore UNESCO získala 30 hlasov a tesne porazila katarského exministra kultúry Hamada bin Abdalazíza Kawarího, ktorý dostal 28 hlasov.

Azoulayová bude druhým francúzskym lídrom UNESCO, odkedy organizácii v rokoch 1961-74 šéfoval René Maheu.

Egypt po vypadnutí svojej kandidátky, exministerky rodiny Múšíry Chattábovej, okamžite vyslovil "plnú podporu" Azoulayovej. Spomenul tiež bližšie nešpecifikované nezrovnalosti v procese voľby a vyzval organizáciu na jeho prešetrenie. Agentúra DPA pripomína, že Egypt, Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty a Bahrajn začali v júni bojkotovať Katar, ktorý obviňujú z podpory extrémistov a úzkych vzťahov s Iránom.

Víťaza voľby šéfa UNESCO musia ešte potvrdiť hlasovaním na generálnej konferencii všetkých členských krajín 10. novembra, ale podľa agentúry AP by malo ísť o formálnu záležitosť.

Novozvolená riaditeľka nahradí súčasnú šéfku, Bulharku Irinu Bokovovú. Tá odchádza zo svojho postu pre nezhody ohľadom dotácií a prijatia Palestíny za člena tejto globálnej organizácie.

Všetci kandidáti viedli v posledných mesiacoch veľmi intenzívnu kampaň, pričom mali niekoľko zhodných tém. V prvom rade sa zasadzovali za multilaterálny prístup k riešeniu problémov, vyslovili sa za reformy UNESCO a dôraz kládli aj na nutnosť vzdelávania, najmä celoživotného.

Funkciu generálneho riaditeľa si nárokovali v prvom rade arabské krajiny, ktoré pripomínali, že ich predstaviteľ ešte nikdy tento post nezastával. Pred voľbou sa však nedokázali dohodnúť na spoločnom kandidátovi - o funkciu sa napokon uchádzali štyria predstavitelia arabských štátov.

Voľbu šéfa UNESCO zatienilo štvrtkové oznámenie USA, že vystúpia z tejto organizácie. Americké ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení uviedlo, že dôvodom je zaujatosť organizácie voči Izraelu a potreba jej "základnej reformy".

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.