Zahraničie

ZALA: Pre mierové rokovania o Sýrii je dôležitá rusko-americká dohoda

TASR, 16. marca 2016 18:55

Poslanec v rozhovore pre TASR pripomenul, že sa objavujú mnohé špekulácie o tom, prečo ruský prezident Vladimir Putin začal sťahovať vojenskú techniku zo Sýrie.

Boris Zala Foto: TASR/Martin Baumann
Brusel 16. marca (TASR) - Z hľadiska úspechu ženevských mierových rokovaní o Sýrii je najdôležitejšia dohoda medzi Ruskom a Spojenými štátmi. V rámci hodnotenia situácie v Sýrii po piatich rokoch občianskej vojny to uviedol slovenský europoslanec Boris Zala (Smer-SD), ktorý je členom Výboru pre zahraničné veci Európskeho parlamentu.

Poslanec v rozhovore pre TASR pripomenul, že sa objavujú mnohé špekulácie o tom, prečo ruský prezident Vladimir Putin začal sťahovať vojenskú techniku zo Sýrie.

Na jednej strane to podľa Zalu možno vnímať ako snahu o vyvíjanie tlaku na ruského spojenca, sýrskeho prezidenta Bašára Asada, aby ten svojimi rozhodnutiami neohrozil rusko-americkú dohodu. To by totiž mohlo viesť k novým bojom a Rusko by už nedokázalo skryť, že neútočí len na ciele Islamského štátu, ale aj na pozície protiasadovských povstalcov.

Druhým rozmerom Putinovho konania je podľa Zalu finančná stránka veci, lebo ruský vojenský "výlet" do Sýrie stojí veľa peňazí. Putin ako "racionálne uvažujúci" človek týmto výrazne znížil náklady na vojenskú operáciu v Sýrii.

"To, čo je dôležité, je dohoda medzi Spojenými štátmi a Ruskom. Ich spojenci, čiže Asad na jednej strane a rebeli na strane druhej vedia, že ak existuje americko-ruská dohoda a nebudú ju plniť, tak stratia podporu. Pokladám to za správny prístup," uviedol Zala.

Zdôraznil, že ak Moskva zatlačí na Asada v záujme dodržania dohody, Američania zas "urobia poriadok" medzi vzbúrencami, aby prijali podmienky mierovej dohody.

Zala zároveň dodal, že ak sa chce EÚ zapojiť do riešenia krízových situácií, musí prijať skutočnosť, že vo vojne je potrebné "nanútiť" riešenie bojujúcim stranám, ktoré sa nevedia medzi sebou dohodnúť. Pri takejto dohode však musia platiť určité garancie a aj jasné pravidlá a sankcie pre prípad jej porušenia.

"Toto by malo platiť pre Sýriu ale aj pre Líbyu," skonštatoval europoslanec.Zala súhlasí s názorom, že bez ústupkov na oboch stranách - u Asada aj u povstalcov - nebude možná mierová dohoda.

"Ak príde k dohode, tak k takej, v ktorej Asad môže figurovať ako ten, čo pripraví prechodné obdobie, ale nemôže zostať pri moci," zhodnotil situáciu slovenský europoslanec.

V rámci OSN podľa neho napríklad existuje silný tlak na to, aby bol Asad obvinený z vojnových zločinov a z genocídy. Sťahovaním vojenskej techniky zo Sýrie dali Rusi zrejme Asadovi najavo, že musí zvoliť ústupovú cestu zo svojich pozícií a možno mu budú vedieť zaručiť beztrestnosť, domnieva sa Zala.

Do úvahy podľa neho treba vziať aj zhoršenie rusko-tureckých vzťahov na pozadí sýrskej krízy, kde si Rusi neželajú konflikt s Tureckom. Moskva však dobre vie, že jedna z podmienok Turecka je odchod Asada z prezidentskej funkcie.

"Hlavnou motiváciou pre oboch - Američanov aj Rusov - je, že ak sa podarí mier v Sýrii, budú môcť sústrediť sily v boji proti radikálom z Islamského štátu. Tí sú hrozbou pre všetkých, aj pre Rusko a jeho územnú integritu," upozornil Zala.

V širšom kontexte boj proti Dáišu môže podľa neho viesť k patovej situácii v regióne medzi šiitským Iránom a sunnitskou Saudskou Arábiou. To zas môže využiť Izrael, ktorý sa cíti ohrozený nárastom iránskeho vplyvu v tomto regióne.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 21:27

Dispečeri letovej prevádzky v Rumunsku vstúpia v utorok do štrajku
V rumunskom vzdušnom priestore tak s určitosťou dôjde k narušeniu obvyklej leteckej dopravy. S chaotickými pomermi možno rátať aj na tamojších letiskách.

sk
včera 21:23

Predpokladaný atentátnik z Manchestru telefonoval pred činom matke
Hovorca RADA Ahmed bin Salám uviedol, že Abediho matka a traja jeho súrodenci boli predvedení na výsluch.

sk
včera 21:14

Desaťtisíce Fínov sa v Helsinkách rozlúčili so zosnulým exprezidentom
Bývalého fínskeho prezidenta Mauna Koivista, ktorý v mladosti bojoval počas druhej svetovej vojne proti Sovietskemu zväzu, pochovali dnes so všetkými vojenskými poctami.

sk

Najčítanejšie Zahraničie

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac