< sekcia Zahraničie

Zámer Izraela predať americké stíhačky do Chorvátska zrejme nevyjde

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Chorvátsky minister obrany Damir Krstičevič to podľa tlačovej agentúry AP oznámil vo štvrtok po stretnutí s izraelskými predstaviteľmi v Záhrebe.

Záhreb 11. januára (TASR) - Izrael nedokázal prekonať námietky Spojených štátov voči zámeru odpredať 12 použitých amerických stíhačiek do Chorvátska a predbežný kontrakt v hodnote 500 miliónov dolárov tak bude pravdepodobne zrušený. Chorvátsky minister obrany Damir Krstičevič to podľa tlačovej agentúry AP oznámil vo štvrtok po stretnutí s izraelskými predstaviteľmi v Záhrebe.

Izrael sa dohodol v marci minulého roka s Chorvátskom na odpredaji zmodernizovaných stíhačiek F-16 Barak, čo si však vyžadovalo súhlas Spojených štátov s odovzdaním amerických technológií tretej strane. Problémy nastali, keď Washington prišiel s požiadavkou, aby Izraelčania z lietadiel, dodaných pred zhruba 30 rokmi, odstránili pred odpredajom modernizačné prvky.

Práve vyspelé elektronické doplnky zavážili pri rozhodnutí Chorvátska nakúpiť staršie stíhačky z Izraela. Malo ísť pritom o najväčší nákup armádnej techniky od odtrhnutia sa Chorvátska od bývalej Juhoslávie počas krvavej občianskej vojny v roku 1991.

Vzdušné sily Chorvátska, ktoré vstúpilo v roku 2009 do Severoatlantickej aliancie, v súčasnosti disponujú letkou zastaraných stíhačiek sovietskeho typu MiG-21.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.