Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Zahraničie

Zemetrasenie na indonézskom Lomboku spôsobilo zosuvy a ďalšie škody

Indonéziu často sužujú zemetrasenia vzhľadom na to, že sa nachádza na tzv. Ohnivom kruhu, kde sa odohráva až 90 percent všetkých zemetrasení na svete. Foto: TASR/AP

Epicentrum sa nachádzalo na severovýchode Lomboku a vyskytlo sa v hĺbke sedem kilometrov. Otrasy cítili aj na okolitých indonézskych ostrovoch Bali a Sumbawa.

Jakarta 19. augusta (TASR) - Silné zemetrasenie, ktoré v nedeľu dopoludnia miestneho času postihlo indonézsky ostrov dovolenkárov Lombok, spôsobilo zosuvy pôdy a poškodilo budovy. Ostrov sa pritom ešte len spamätáva zo zemetrasenia zo začiatku augusta, ktoré si vyžiadalo stovky obetí na životoch. Ani nedeľu večer ešte neboli hlásení žiadni mŕtvi či ranení, informovala agentúra AP.

Americká geologická služba USGS stanovila magnitúdu zemetrasenia na 6,3. Epicentrum sa nachádzalo na severovýchode Lomboku a vyskytlo sa v hĺbke sedem kilometrov. Otrasy cítili aj na okolitých indonézskych ostrovoch Bali a Sumbawa a niekoľko minút predtým nastalo zemetrasenie s magnitúdou 5,4, tiež na severovýchode Lomboku.

Reportér agentúry AP na Lomboku uviedol, že otrasy zapríčinili zosuvy pôdy na svahoch aktívnej sopky Rinjani a paniku medzi obyvateľmi v dedinách. Video indonézskeho Červeného kríža zachytávalo obrovské stĺpy prachu stúpajúce zo svahov hory.

Zemetrasenie váľalo motocykle a v oblasti Sembulan zaznamenali škody na budovách, vrátane miestnej radnice, ktorá sa zrútila. Radnicu poškodili už skoršie otrasy z 5. augusta. Poškodené boli aj domy a mešita.

Zatiaľ nie sú hlásené zranenia ani úmrtia, ale informácie sa stále ešte zhromažďujú, uviedol hovorca štátneho úradu pre zmiernenie následkov katastrof Sutopo Purwo Nugroho.

Zemetrasenie s magnitúdou 7 na ostrove Lombok z 5. augusta si vyžiadalo najmenej 460 obetí, poškodilo desaťtisíce domov a vyhnalo z obydlí niekoľko státisícov obyvateľov.

Sopka Rinjani je pre návštevníkov uzatvorená od júlového zemetrasenia, ktoré pripravilo o život 16 ľudí, spôsobilo zosuvy pôdy a uväznilo stovky turistov na tejto hore.

Indonéziu často sužujú zemetrasenia a výbuchy sopiek vzhľadom na to, že toto súostrovie sa nachádza na tzv. Ohnivom kruhu, kde sa odohráva až 90 percent všetkých zemetrasení na svete.

V decembri 2004 silné zemetrasenie s magnitúdou 9,1 pri indonézskom ostrove Sumatra vyvolalo vlnu cunami, ktorá vo vyše desiatke krajín juhovýchodnej Ázie zabila 230.000 ľudí.