< sekcia Zahraničie

Zemetrasenie zasiahlo Papuu-Novú Guineu, úrady varovali pred cunami

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Papua-Nová Guinea sa nachádza v tzv. Ohnivom kruhu, čo je zóna častého výskytu zemetrasení a sopečných erupcií, ktorá obkolesuje Tichý oceán.

Sydney 11. októbra (TASR) - Silné zemetrasenie s magnitúdou 7,0 zasiahlo vo štvrtok ráno miestneho času tichomorský štát Papua-Nová Guinea. Informovala o tom na svojej webstránke americká geologická služba USGS. Miestne úrady vydali varovanie pred vznikom vĺn cunami. Obete na životoch ani materiálne škody zatiaľ hlásené nie sú.

Epicentrum zemetrasenia, ktoré nastalo vo štvrtok o 06.48 h miestneho času (v stredu 22.48 h SELČ) sa nachádzalo asi 124 kilometrov východne od prístavného mesta Kimbe ležiaceho na papuánskom ostrove Nová Británia. Otrasy podľa USGS vychádzali z hĺbky 39,5 kilometra. Po zemetrasení nasledovali aj dva slabšie dotrasy.

Nebezpečné vlny cunami možno podľa Tichomorského centra varovania pred cunami (PTWC) očakávať pozdĺž pobrežia Papuy Novej Guiney a Šalamúnových ostrovov - v rozmedzí 300 kilometrov od epicentra otrasov. Vlny by však nemali dosahovať viac než 0,3 metra.

Papua-Nová Guinea sa nachádza v tzv. Ohnivom kruhu, čo je zóna častého výskytu zemetrasení a sopečných erupcií, ktorá obkolesuje Tichý oceán.

Tento tichomorský štát sa doposiaľ spamätáva zo silného zemetrasenia, ktoré ho zasiahlo koncom februára, pričom si vyžiadalo najmenej 125 obetí na životoch a približne 35.000 ľudí donútilo opustiť svoje domovy.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.