Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 1. jún 2024Meniny má Žaneta
< sekcia Zahraničie

Ženy po USA sú v nohavicových kostýmoch, podporujú tak Clintonovú

Kandidátka demokratov na prezidenta USA Hillary Clintonová v typických nohaviciach. Foto: TASR AP

Ženy sa inšpirovali skupinou na Facebooku s názvom Pantsuit Nation (Národ nohavicových kostýmov), ktorá má vyše dva milióny členov.

Washington 8. novembra (TASR) - Mnohé ženy po celých Spojených štátoch sú dnes oblečené v nohavicových kostýmoch, čím vyjadrujú podporu Hillary Clintonovej, demokratickej kandidátke na prezidenta USA.

Ženy sa inšpirovali skupinou na Facebooku s názvom Pantsuit Nation (Národ nohavicových kostýmov), ktorá má vyše dva milióny členov.

Niektoré Američanky majú dnes na sebe oblečenie bielej farby na počesť sufražetiek, ktoré začiatkom 20. storočia bojovali za volebné právo žien.

Heather O'Beirnová z mesta Alexandria v štáte Virgínia vysvetlila, že si obliekla biely nohavicový kostým a inšpirovala ju k tomu práve spomínaná skupina na Facebooku, ktorá povzbudzuje ženy, aby dnes išli voliť v bielom odeve.

Newyorčanka Denise Shullová sa snažila kúpiť si biely nohavicový kostým v internetovom obchode Amazon, ale sú vypredané. Obliekla si teda čierno-biely kostým, aby podporila Clintonovú, ale aby zároveň symbolicky vyjadrila "pokrok žien".

Prípadné víťazstvo Clintonovej v dnešných amerických prezidentských voľbách by malo istú symboliku, keďže zvolenie prvej ženy do Bieleho domu by zodpovedalo 100. výročiu zvolenia prvej ženy do amerického Kongresu - sufražetky Jeannette Rankinovej Pickeringovej. Upozornil na to dnes európsky týždenník Politico.

Pred sto rokmi totiž tradičný utorňajší termín volieb v USA pripadol na 7. novembra a Rankinová Pickeringová sa v tento deň zapísala do dejín ako prvá Američanka, ktorá získala vysokú federálnu funkciu, keď bola zvolená do Snemovne reprezentantov za svoj rodný štát Montana.

Pickeringová bola členkou republikánskej strany a jej zvoleniu do Kongresu predchádzala bohatá činnosť v boji za väčšie práva žien. Už počas štúdia sa angažovala v hnutí sufražetiek v štáte Washington, neskôr v New Yorku pomáhala pri vzniku Strany pre volebné práva žien a pracovala ako lobistka pre Americké národné združenie pre ženské volebné práva (NAWSA).

Za jej najväčší politický prínos sa považuje príprava zákona, ktorý sa nakoniec stal 19. dodatkom k Ústave a ktorý ženám priznáva neobmedzené hlasovacie práva.