< sekcia Zahraničie

Zomrel bývalý holandský premiér Wim Kok

Na archívnej snímke zo 17. júna 1997 holandský premiér Wim Kok (vpravo) nasadá na bicykel počas dvojdňového summitu EÚ v Amsterdame. Vo veku 80 rokov zomrel v sobotu 20. októbra 2018 bývalý holandský premiér Wim Kok. Podľa agentúry AP o tom v sobotu informoval úradujúci predseda holandskej vlády Mark Rutte. Wim Kok bol šéfom holandskej vlády v rokoch 1994-2002. Vládne koalície, ktoré Kok viedol, priviedli Holandsko k nebývalému ekonomickému úspechu. Foto: TASR/AP

Wim Kok bol šéfom holandskej vlády v rokoch 1994-2002. Vládne koalície, ktoré Kok viedol, priviedli Holandsko k nebývalému ekonomickému úspechu.

Haag 20. októbra (TASR) - Vo veku 80 rokov zomrel v sobotu bývalý holandský premiér Wim Kok. Podľa agentúry AP o tom v sobotu informoval úradujúci predseda holandskej vlády Mark Rutte.

Wim Kok bol šéfom holandskej vlády v rokoch 1994-2002. Vládne koalície, ktoré Kok viedol, priviedli Holandsko k nebývalému ekonomickému úspechu.

V rokoch 1989-94 Kok zastával funkciu ministra financií a zároveň bol aj prvým podpredsedom vlády.

V rokoch 1986-2001 bol predsedom holandskej Strany práce, pričom od roku 1989 bol aj lídrom kandidátky, čo je v holandskej politike dôležitejšia funkcia ako post predsedu strany.

Wim Kok však začínal svoje pôsobenie vo verejnom živote ako odborársky predák: v rokoch 1972-86 viedol najväčšiu odborovú organizáciu v krajine. Miesto odborárskeho vodcu opustil po tom, čo bol vo voľbách v roku 1986 zvolený za poslanca holandského parlamentu za Stranu práce.

Po skončení politickej kariéry sa Wim Kok stal oficiálnym lobistom Európskej únie, pričom jeho hlavnou úlohou bolo presadzovanie Lisabonskej zmluvy.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.