< sekcia Zahraničie

Zomrel spoluzakladateľ imunológie v Československu, profesor Ivo Hána

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Zosnulý lekár, klinický imunológ, autor viac ako 250 odborných materiálov, z ktorých takmer stovka vyšla v zahraničných periodikách.

Praha 4. decembra (TASR) - Vo veku 89 rokov zomrel Ivo Hána, ktorý bol spoluzakladateľom imunológie v niekdajšom Československu a jej prvým univerzitným profesorom v krajine.

Rodák z Berouna, ktorého bývalý český prezident Václav Klaus ocenil v roku 2008 Medailou Za zásluhy o štát v oblasti vedy, bol v rokoch 1994–2003 predsedom výboru Imunologickej sekcie Československej biologickej spoločnosti ČSAV, respektíve Českej imunologickej spoločnosti. V období rokov 1982-1987 pôsobil ako šéf imunizačného centra Svetovej zdravotníckej organizácie vo viacerých rozvojových krajinách. Bol prezidentom Rady vedeckých spoločností Českej republiky.

Zosnulý lekár, klinický imunológ, autor viac ako 250 odborných materiálov, z ktorých takmer stovka vyšla v zahraničných periodikách, sa spoločne s profesorom Ctiradom Johnom zaslúžil o zaradenie imunológie ako samostatného predmetu do štúdijného plánu na lekárskych fakultách v ČR.

Posledná rozlúčka s Ivom Hánom, o ktorého úmrtí informovali v pondelok české médiá s odvolaním sa na jeho blízkych, sa uskutoční v krematóriu v Prahe-Strašniacich vo štvrtok 7. decembra.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.