< sekcia Zahraničie

Zomrel thajský kráľ Pchúmipchón Adundét - najdlhšie vládnuci monarcha

Pchúmipchón Adundét Foto: TASR/AP

Kráľovský palác v nedeľu oficiálne označil zdravotný stav 88-ročného kráľa, ktorý mal problémy s obličkami, za nestabilný.

Bangkok 13. októbra (TASR) - Najdlhšie vládnuci monarcha sveta, thajský kráľ Pchúmipchón Adundét, zomrel dnes pokojne v nemocnici v Bangkoku vo veku 88 rokov. Krajine vládol 70 rokov. Jeho smrť oznámil kráľovský palác.

Premiér Prajut Čan-o-Ča v televíznom príhovore k národu oznámil, že nástupcom kráľa Pchúmipchóna sa v súlade s ústavou stane korunný princ Vatčirálongkón (64).

Úmrtie kráľa Pchúmipchóna označil premiér za "najväčšiu stratu pre krajinu" od smrti jeho brata, kráľa Rámu VIII. v roku 1946.

Stovky kráľových stúpencov sa zhromaždili pred nemocnicou, v ktorej strávil väčšinu uplynulého desaťročia pri liečení rozličných zdravotných problémov.

Na verejnosti sa kráľ objavil naposledy v januári.

Pchúmipchón Adundét nastúpil na trón 9. júna 1946. Bol milovaným kráľom, ktorý pôsobil ako zjednocujúca sila v krajine počas častých turbulencií v thajskej politike.

Thajský korunný princ požiadal o odklad svojho nástupu na trónThajský korunný princ Vatčirálongkón požiadal o odloženie svojho nástupu na trón, aby mal spolu s thajským ľudom dostatok času oplakávať smrť svojho otca, dnes zomrelého kráľa Pchúmipchóna Adundéta. Podľa agentúry DPA to dnes povedal thajský premiér Prajut Čan-o-Ča.

Thajský korunný princ Vatčirálongkón.
Foto: TASR/AP


"Svoje vymenovanie za následníka trónu už prijal, ale požiadal o viac času, aby sa teraz mohol vyrovnať so svojím žiaľom a spolu s ľudom tejto krajiny vyjadriť svoj zármutok," povedal Čan-o-Ča.

Vatčirálongkóna vymenoval za svojho následníka v roku 1972 kráľ a podľa thajskej ústavy by mal nastúpiť na trón ako konštitučný monarcha po tom, ako jeho následníctvo schvália poslanci parlamentu, čo je však podľa ústavy len formalita.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.