< sekcia Zahraničie

Zosadený katalánsky premiér sa chce v Bruseli stretnúť s Rajoyom

Na snímke Carles Puigdemont Foto: TASR/AP

Puigdemont uviedol, že sa aj naďalej považuje za katalánskeho premiéra a že Rajoyovi zaslal nespočetné množstvo návrhov na začatie dialógu.

Brusel/Barcelona 24. novembra (TASR) - Madridom zosadený katalánsky premiér Carles Puigdemont nemá v úmysle požiadať o politický azyl v Belgicku a je ochotný stretnúť sa v Bruseli s predsedom španielskej vlády Marianom Rajoyom. Uviedol to v rozhovore, ktorý v piatok odvysiela rozhlasová stanica Deutschlandfunk.

Ako informoval katalánsky denník El Nacional, Puigdemont v rozhovore upozornil, že nikdy "nebol utečencom, aj keď španielske médiá túto lož šírili". Dodal, že sa tiež nikdy nevyhýbal spravodlivosti.

"Do Bruselu som pricestoval úplne legálne a nikdy som sa neskrýval," dodal katalánsky politik, ktorý v rozhovore vysvetlil, ako v Španielsku nemohol brániť svoje práva pred justíciou. Dodal, že v Belgicku môže brániť nielen svoje právo na obhajobu, ale aj práva ostatných zadržaných prívržencov nezávislosti Katalánska, a to tým, že poukáže na postupy španielskych úradov. Tie podľa neho v žiadnom prípade nezaručujú nezávislosť a rešpektovanie práva na obhajobu.

V rozhovore tiež Puigdemont uviedol, že sa aj naďalej považuje za katalánskeho premiéra a že Rajoyovi zaslal "nespočetné množstvo" návrhov na začatie dialógu.

Doslova mi povedal: 'Ja nemôžem a nechcem'," informoval o Rajoyovej reakcii Puigdemont. Zdôraznil však, že on sám "chce a musí" hovoriť s premiérom Rajoyom a viesť s ním dvojstranné rokovanie, pretože také problémy ako Katalánsko nemá žiadna iná autonómna oblasť Španielska.

Španielska vláda by podľa Puigdemonta nemala plytvať energiou na súdne stíhanie katalánskych politikov podporujúcich nezávislosť, ale radšej prostredníctvom dialógu hľadať politické riešenie politického problému. Puigdemont dodal, že podľa jeho názoru Madrid nemôže naďalej trvať na zachovaní status quo, lebo práve tento stav je súčasťou terajšieho problému.

Puigdemont vyslovil predpoklad, že nadchádzajúce voľby v Katalánsku, ktoré Madrid vypísal na 21. decembra, sa skončia rovnakým výsledkom ako tie posledné v roku 2015. Deutschlandfunk túto situáciu označil za "návrat do bodu nula".

Puigdemont reagoval, že ak sa voľby skončia znova ziskom tesnej parlamentnej väčšiny pre separatistov, potom Rajoy prehrá a bude mať problém. Zosadený katalánsky premiér vysvetlil, že Rajoy už všetko vyskúšal a nielenže problém nevyriešil, ale ešte ho aj zhoršil.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.