< sekcia SEKCIA: Zdravie

A. KISKA: Vydávanie elektronických preukazov poistenca sa posunie

Prezident SR Andrej Kiska vystúpil so správou o stave republiky počas 53. schôdze Národnej rady SR 18. júna 2015 v Bratislave. Foto: TASR

Pôvodne sa tak malo stať od septembra tohto roku, termín sa však posúva na jún 2016.

Bratislava 26. júna (TASR) - Elektronické preukazy poistenca sa začnú vydávať neskôr, ako sa plánovalo. Pôvodne sa tak malo stať od septembra tohto roku, termín sa však posúva na jún 2016. Prezident SR Andrej Kiska vo štvrtok (25.6.) podpísal novelu zákona o omamných látkach, cez ktorú poslanci posunuli aj vydávanie elektronických preukazov.

Návrh podal poslanec Smeru-SD Richard Raši. Tvrdí, že posunutie termínu neohrozí celoplošné zavedenie eHealth-u plánované na 1. januára 2017 ani koniec vydávania preukazov poistenca. Ten je naplánovaný na 31. decembra 2016. Posunutie termínu vydávania preukazov s čipom Raši navrhol preto, že existujú možné riziká spojené s prebiehajúcim verejným obstarávaním.

Zdravotníctvo má elektronicky fungovať od roku 2017, termín sa však už viackrát posúval. Ten aktuálny by mal byť podľa kompetentných reálny. EHealth má priniesť elektronickú komunikáciu medzi lekármi, nemocnicami, laboratóriami či lekárňami. Pacienti budú mať po novom vlastnú elektronickú zdravotnú knižku. Terajšie preukazy poistenca nahradia elektronické.