TERAZ Zdravie Navi
utorok 21. október 2014 Deň pôvodných odrôd jabĺk
Zdravie

Arbitráž s bývalým vlastníkom Apolla sa vyvíja v prospech SR

TASR, 4. marca 2013 18:27

Arbitrážny súd totiž rozhodol, že vo väčšine bodov žaloby nemá právomoc rozhodnúť.

Bratislava 4. marca (TASR) - Arbitráž, v ktorej rakúska spoločnosť Euram Bank, bývalý akcionár zdravotnej poisťovne Apollo, žaluje Slovensko za zákaz zisku zdravotných poisťovní o 131 miliónov eur, je už pre SR čiastočne vyhratá. Arbitrážny súd totiž rozhodol, že vo väčšine bodov žaloby nemá právomoc rozhodnúť. Informuje o tom portál pluska.sk.
Ilustračné foto Foto: TASR/AP

"V tomto rozhodnutí dospel k záveru, že nemá jurisdikciu na rozhodnutie o väčšine vznesených nárokov Euram Bank, pričom prvotne požadovaná istina nebola doposiaľ v konaní špecifikovaná," potvrdil portálu hovorca ministerstva financií Radko Kuruc. Euram si nárokoval škody, ktoré vraj utrpel po tom, čo prostredníctvom svojej slovenskej dcérskej spoločnosti E.I.C. v roku 2007 nadobudol 51 % akcií v zdravotnej poisťovni Apollo.

"Je to síce čiastočné víťazstvo, ale nie také, ktoré by niekto nečakal. Slovensko malo od počiatku silnú pozíciu v arbitráži, pretože bilaterálna dohoda s Rakúskom je koncipovaná nešťastne práve pre investora," vysvetlila advokátka Jana Martinková. V tomto prípade podľa nej tribunál potvrdil svoju príslušnosť len v časti sporu týkajúceho sa voľného prevodu platieb, ktoré súvisia s investíciami. "Tu by sa mal tribunál zaoberať aj otázkou prípadnej špekulatívnej investície, keďže E.I.C. nadobudla akcie v čase, keď bol známy minimálne úmysel vlády reformovať zdravotné poistenie," upozornila Martinková pre pluska.sk. Ak vôbec bude musieť Slovensko zaplatiť, tak podľa nej len zlomok pôvodne požadovanej sumy.

Zdielať článok na Facebook

Najnovšie články v rubrike

včera 13:05

Belgické letiská zaviedli skríning cestujúcich z krajín s ebolou
Belgická ministerka pre sociálne záležitosti vecí a zdravie Maggie De Blocková oznámila vymenovanie národnej koordinátorky pre ebolu minulý týždeň.

sk
včera 12:43

WHO potvrdila zastavenie šírenia eboly v Nigérii
Oznámenie prišlo po uplynutí 42 dní, počas ktorých neboli v Nigérii hlásené žiadne nové prípady eboly. Maximálna inkubačná doba u tejto nebezpečnej vírusovej choroby predstavuje 21 dní.

sk
včera 12:39

Hygienici uložili firme, podnikajúcej s plynom, 500-eurovú pokutu
Dôvodom pokuty bolo porušenie povinnosti predložiť návrh na uvedenie priestorov do prevádzky príslušnému orgánu štátnej správy na úseku verejného zdravotníctva.

sk