Zdravie

BOJNICE: Odbory s vedením nemocnice podpísali novú kolektívnu zmluvu

TASR, 29. júla 2014 18:00

Ukončili tak vyjednávanie, ktoré sa začalo ešte v závere minulého roka.

Nemocnica s poliklinikou NsP Prievidza so sídlom v Bojniciach Foto: TASR/Pavol Remiaš
Bojnice 29. júla (TASR) - Odborové združenia pri Nemocnici s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach dnes s vedením nemocnice podpísali novú kolektívnu zmluvu, ktorá okrem iného upravuje platy sestrám a pôrodným asistentkám. Ukončili tak vyjednávanie, ktoré sa začalo ešte v závere minulého roka. Nová kolektívna zmluva nadobúda účinnosť 1. augusta a platná je do 31. júla 2015. TASR informoval predseda Základnej organizácie odborovej organizácie pri NsP v Bojniciach Marián Krčík.

"Dohodli sme sa, že sestrám a pôrodným asistentkám sa znižujú základné tarifné mzdy o sedem percent, ale naspäť im bude vyplatená prax aj za obdobie materských, čo im zo znenia zákona 62 (zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek, pozn. TASR) zobrali," uviedol Krčík.

Ako doplnil, zachované zostávajú aj príplatky k mzdám a platy lekárov, ostatní zdravotnícki a nezdravotnícki zamestnanci už majú v súčasnosti navýšenú základnú tarifnú mzdu o dve percentá podľa platnej vyššej kolektívnej zmluvy. "Za plus považujeme jedine to, že máme kolektívnu zmluvu a je podpísaná na 12 mesiacov," podotkol.

Riaditeľ bojnickej nemocnice Ján Belanský pripomenul, že rokovania sa začali na konci roku 2013 a napriek tomu, že sa na konci marca vedenie nemocnice dostalo s odborovými partnermi do situácie, keď nemali platnú kolektívnu zmluvu, vytrvalo pokračovali v rokovaniach o podmienkach tej novej. "Vedenie pri každom rokovaní predkladalo svojim partnerom aktuálny stav hospodárenia nemocnice, ako aj výsledky racionalizačných opatrení aj s konkrétnym vplyvom na "cash flow" a plnenie záväzkov nemocnice voči dodávateľom liekov, zdravotníckeho materiálu a služieb. Vďaka týmto opatreniam sa podarilo zlepšiť stav našich záväzkov po dobe splatnosti a dosiahnuť v prvom polroku 2014 výrazne lepší hospodársky výsledok v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka," vysvetlil.

Rokovania podľa Belanského dopadli obojstranne úspešne, čo bolo aj ich cieľom a vedeniu nemocnice sa podarilo dohodnúť nové podmienky v odmeňovaní, ktoré mu umožňujú vytvoriť priestor na zlepšenie stavu hospodárenia. "Musím oceniť zástupkyne odborovej organizácie sestier a pôrodných asistentiek, lebo svojím súhlasom so mzdovými podmienkami upravenými v novej kolektívnej zmluve vyjadrili veľkú dávku spolupatričnosti k našej nemocnici a určite tým prispeli k jej ekonomickej stabilizácii," zdôraznil.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Najnovšie články v rubrike

včera 19:13

Chrípková sezóna sa blíži, epidemiológovia pripomínajú očkovanie
Najvhodnejším časom naň sú mesiace október a november. Záujem o očkovanie zo strany Slovákov však býva každoročne nízky.

sk
včera 18:23

Alergikov v Bratislave potrápia peľové zrná ambrózie
Počas uplynulého týždňa sa podľa jej slov v ovzduší Bratislavy zaznamenali vysoké koncentrácie peľových zŕn pŕhľavovitých rastlín a ambrózie.

sk
včera 15:35

VšZP dostala kvôli zmluve s Klinikou Kostka pokutu 75.000 eur
Na pochybenia poukázal Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Minister zdravotníctva Drucker bude teraz od VšZP žiadať zosobnenie sankcií uložených ÚDZS.

sk

Najčítanejšie Zdravie


Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac