Zdravie

BOJNICE: Odbory s vedením nemocnice podpísali novú kolektívnu zmluvu

TASR, 29. júla 2014 18:00

Ukončili tak vyjednávanie, ktoré sa začalo ešte v závere minulého roka.

Nemocnica s poliklinikou NsP Prievidza so sídlom v Bojniciach Foto: TASR/Pavol Remiaš
Bojnice 29. júla (TASR) - Odborové združenia pri Nemocnici s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach dnes s vedením nemocnice podpísali novú kolektívnu zmluvu, ktorá okrem iného upravuje platy sestrám a pôrodným asistentkám. Ukončili tak vyjednávanie, ktoré sa začalo ešte v závere minulého roka. Nová kolektívna zmluva nadobúda účinnosť 1. augusta a platná je do 31. júla 2015. TASR informoval predseda Základnej organizácie odborovej organizácie pri NsP v Bojniciach Marián Krčík.

"Dohodli sme sa, že sestrám a pôrodným asistentkám sa znižujú základné tarifné mzdy o sedem percent, ale naspäť im bude vyplatená prax aj za obdobie materských, čo im zo znenia zákona 62 (zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek, pozn. TASR) zobrali," uviedol Krčík.

Ako doplnil, zachované zostávajú aj príplatky k mzdám a platy lekárov, ostatní zdravotnícki a nezdravotnícki zamestnanci už majú v súčasnosti navýšenú základnú tarifnú mzdu o dve percentá podľa platnej vyššej kolektívnej zmluvy. "Za plus považujeme jedine to, že máme kolektívnu zmluvu a je podpísaná na 12 mesiacov," podotkol.

Riaditeľ bojnickej nemocnice Ján Belanský pripomenul, že rokovania sa začali na konci roku 2013 a napriek tomu, že sa na konci marca vedenie nemocnice dostalo s odborovými partnermi do situácie, keď nemali platnú kolektívnu zmluvu, vytrvalo pokračovali v rokovaniach o podmienkach tej novej. "Vedenie pri každom rokovaní predkladalo svojim partnerom aktuálny stav hospodárenia nemocnice, ako aj výsledky racionalizačných opatrení aj s konkrétnym vplyvom na "cash flow" a plnenie záväzkov nemocnice voči dodávateľom liekov, zdravotníckeho materiálu a služieb. Vďaka týmto opatreniam sa podarilo zlepšiť stav našich záväzkov po dobe splatnosti a dosiahnuť v prvom polroku 2014 výrazne lepší hospodársky výsledok v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka," vysvetlil.

Rokovania podľa Belanského dopadli obojstranne úspešne, čo bolo aj ich cieľom a vedeniu nemocnice sa podarilo dohodnúť nové podmienky v odmeňovaní, ktoré mu umožňujú vytvoriť priestor na zlepšenie stavu hospodárenia. "Musím oceniť zástupkyne odborovej organizácie sestier a pôrodných asistentiek, lebo svojím súhlasom so mzdovými podmienkami upravenými v novej kolektívnej zmluve vyjadrili veľkú dávku spolupatričnosti k našej nemocnici a určite tým prispeli k jej ekonomickej stabilizácii," zdôraznil.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Najnovšie články v rubrike

včera 15:23

CT prístroj v ružinovskej nemocnici už opravili
Pre technický problém však ešte stále nefunguje CT prístroj v nemocnici na Kramároch.

sk
včera 9:58

Pri úraze nepomôže panika, záchranári dali návod, ako postupovať
Napríklad zlomeninu by sa rodič nikdy nemal snažiť vrátiť do pôvodného stavu, mohol by tak dieťaťu viac ublížiť. Treba ju riadne znehybniť a zafixovať.

sk
20. augusta 2017 19:38

Ministerstvo chce umožniť veterinárom predpisovať humánne lieky
Tým, že sa sprísnili sankcie za porušovanie legislatívy, sa podľa Druckera začalo "stránenie sa" výberu liekov na recepty od veterinárov.

sk

Najčítanejšie Zdravie


Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac