< sekcia SEKCIA: Zdravie

Darcovia počas Valentínskej kvapki krvi darovali 3528 litrov krvi

Ilustračná snímka Foto: TASR/Jakub Kotian

Valentínska kvapka krvi potrvá do 16. marca 2018.

Bratislava 8. marca (TASR) – Počas prvých dvoch týždňov sa zapojilo do Valentínskej kvapky krvi 7840 darcov, ktorí darovali 3528 litrov krvi. TASR informovala Silvia Kostelná zo Slovenského Červeného kríža (SČK).

Medzi darcami bol i držiteľ diamantovej Janského plakety Adam Kubaško z Revúcej. Prvý odber, ktorý absolvoval ako študent, bral ako možnosť vyhnúť sa vyučovaniu. Pri každom ďalšom mal však dobrý pocit, že môže pomáhať iným. Je profesionálnym vojakom a momentálne vodičom autobusu Čestnej stráže prezidenta SR, krv daroval už po 89. raz.

"Je to o pocitoch, že môžete aj takto pomôcť zo srdca niekomu inému, koho vlastne ani nepoznáte. Nájsť si čas dve hodiny raz za tri mesiace vôbec nie je také zložité," odkázal nádejným darcom krvi.

Podľa generálnej sekretárky SČK Zuzany Rosiarovej Kesegovej je Adam Kubaško príkladom, ako sa z jedného rozhodnutia môže stať životný postoj či poslanie. "Takýchto vzácnych ľudí stretávame pri oceňovaní mnohonásobných darcov krvi. Skúste to aj vy. Zistíte, že dostanete viac, ako ste práve dali," dodala.

Valentínska kvapka krvi potrvá do 16. marca 2018.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.