< sekcia SEKCIA: Zdravie

Počet obetí eboly sa zvyšuje, infikovaných je takmer 16-tisíc osôb

Foto: TASR/AP

Peter Piot, jeden z hlavných špecialistov na ebolu, uviedol, že epidémia v západnej Afrike sa pred jej ústupom môže ešte viac zintenzívniť.

Ženeva 26. novembra (TASR) - Počet obetí dosiaľ celosvetovo najvážnejšej epidémie eboly sa k 23. novembru zvýšil na najmenej 5689. Oznámila to dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá k uvedenému dňu zaznamenala 15.935 prípadov tohto ochorenia v ôsmich krajinách.

Takmer všetky prípady nákazy a úmrtí - okrem 15 - sa vyskytli v Guinei, Sierre Leone a Libérii, troch najťažšie postihnutých štátoch západnej Afriky, ktoré za uplynulý týždeň hlásili 600 nových prípadov nákazy, uviedla WHO v najnovšej správe.

"Celkový počet prípadov v Sierre Leone od vypuknutia nákazy čoskoro presiahne počet prípadov hlásených z Libérie," uvádza sa v predmetnej správe, pričom sierraleonské hlavné mesto Freetown je naďalej najviac postihnutou oblasťou tejto krajiny.

Sierra Leone hlásila 6599 prípadov eboly, zatiaľ čo Libéria 7168. Prenos vírusu eboly je v Sierre Leone naďalej intenzívny, okrem oblasti na juhovýchode. V oboch krajinách je pritom izolovaných menej než 70 percent infikovaných pacientov, tvrdí WHO.

Peter Piot, jeden z hlavných špecialistov na ebolu, uviedol, že epidémia v západnej Afrike sa pred jej ústupom môže ešte viac zintenzívniť. Pokles nových prípadov infikovania by sa mal dostaviť vo všetkých postihnutých krajinách koncom roka.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.