Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 7. máj 2024Meniny má Monika
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Fajčenie a nadváha sú najrizikovejšie faktory pre choroby srdca a ciev

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Práve tieto choroby najviac podieľajú na úmrtnosti Slovákov. Navyše Slovensko je najrýchlejšie starnúcou krajinou v EÚ. Kto sa sám nepostará o svoje zdravie, štát to za neho neurobí.

Bratislava 22. septembra (TASR) – Vzdelávacia kampaň o srdcovocievnych chorobách a ich prevencii MOST (Mesiac o srdcových témach) už desať rokov prebieha na Slovensku. Jej iniciátori zo Slovenskej nadácie srdca (SNS) konštatujú zlepšené povedomie občanov, ale upozorňujú na pretrvávajúce riziká vzniku týchto chorôb.

"Napriek pokroku v informovanosti sa ochorenia srdca a ciev najviac podieľajú na našej úmrtnosti. Často zbytočne zabíjajú viac ľudí ako rakovina, AIDS, tuberkulóza a chronické respiračné ochorenia dokopy. Slovensko je na tom oveľa horšie ako väčšina vyspelých štátov Európy. Ľudia síce vedia, že fajčenie, nadváha a vysoký krvný tlak sú rizikové faktory, no veľa s tým nerobia. Navyše Slovensko je najrýchlejšie starnúcou krajinou v Európskej únii. Kto sa sám nepostará o svoje zdravie, štát to za neho neurobí," na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave konštatoval Robert Hatala, prezident Slovenskej kardiologickej spoločnosti, ktorá je zakladateľom a garantom SNS.

"Prevencia je hlboko najlacnejšia vec. No Národný program prevencie bol zrušený a priradený k ďalším dvom, avšak bez finančnej podpory štátu. Je to aj chyba rezortu zdravotníctva. Náš projekt MOST existuje vďaka rôznym partnerom a verím, že bude pokračovať," povedal správca SNS a hlavný odborník pre kardiológiu pri Ministerstve zdravotníctva SR Gabriel Kamenský, ktorý bol pri vzniku nadácie.

Ilustračné foto
Foto: TASR/AP


Podľa Vandy Kráľovskej z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR nie všetci Slováci sú dôslední a zodpovední voči radám odborníkov, a tým aj svojmu zdraviu. Pacienti vedia, že majú prestať fajčiť, ale neurobia to. Nevenujú sa pohybu, majú nezdravú stravu, žijú v strese a to všetko nepriaznivo vplýva na ich zdravotný stav. "Niekedy stačia malé zmeny v životnom štýle a to znamená niekoľko rokov života navyše. Každý je zodpovedný za svoje zdravie," potvrdila praktické skúsenosti Kráľovská.

Predseda Správnej rady SNS Ján Murín upozornil, že najväčším rizikovým faktorom srdcovocievnych chorôb je cukrovka a podľa štatistík trpí viac ako polovica diabetikov ochorením srdca. "Diabetik trpí aj ostatnými rizikovými faktormi súčasne, nielen cholesterol, ale všetko má zle. Poškodením obličiek sa zhoršuje ďalšie poškodzovanie srdca a ciev. Alarmujúce je, že za jednu generáciu sa u nás zdvojnásobil výskyt cukrovky. Takýto pacient je obvykle obézny, nešportuje a keď fajčí, tak je samovrah. Často má tiché infarkty – necíti bolesti," povedal Murín.

Zároveň upozornil, že každý diabetik má zakódované srdcové zlyhanie a diabetes je vážne a drahé ochorenie, preto je oveľa lepšia prevencia. Jednou z takýchto aktivít je kampaň MOST v tradičný Deň zdravia 29. septembra, do ktorej je zapojených 17 partnerov.

Je pripravovaná v 122 mestách, kde na 443 odberných miestach odborný personál záujemcom odmeria krvný tlak, cholesterol, index BMI a poskytne poradenstvo. Súčasťou budú aj vlaky zdravia na linke Bratislava – Košice 29.9. (R 609 Spišan) a na druhý deň v opačnom smere (R 604 Dargov), kde v každom vlaku bude vyčlenené jedno kupé pre hliadku zdravia.