Zdravie

A. Kiska: V zdravotníctve nevidím zmeny, T. Drucker potrebuje podporiť

TASR, 19. apríla 2017 16:18, aktualizované 19. apríla 16:58

Prezident SR si však myslí, že už ale prešla dosť dlhá doba, aby bolo vidno výsledky.

Na archívnej snímke vľavo minister zdravotníctva Tomáš Drucker a prezident SR Andrej Kiska. Foto: TASR - Jakub Kotian
Bratislava 19. apríla (TASR) – Zdravotníctvo je jeden z dlhodobo neriešených problémov, ktoré u nás posilňuje extrémizmus, tvrdí to prezident SR Andrej Kiska. Prácu ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD) si váži. Myslí si však, že už ale prešla "dosť dlhá doba", aby bolo vidno výsledky.

"Väčšina ľudí nevníma zmeny v zdravotníctve," povedal Kiska po stretnutí s Asociáciou na ochranu práv pacientov (AOPP). Riešil s ňou, čo trápi bežných ľudí v čakárňach u lekára. Veľká časť verejnosti podľa Kisku vníma, že "veci v zdravotníctve sa pohli k horšiemu".


"Minister zdravotníctva potrebuje celospoločenskú a politickú podporu," povedal Kiska. Pacient musí podľa neho vedieť, na čo má nárok v rámci poskytovania zdravotnej starostlivosti. Dnes to nie je zadefinované. Označil to za "hmatateľný výsledok, ktorý by ocenil aj bežný človek".

Šéfka AOPP Mária Lévyová nechcela hodnotiť, či je rok veľa alebo málo na zmeny. Ministrove kroky bude sledovať. Priznáva však, že "systém, ktorý je problematický desaťročia, sa nezmení len tak rýchlo".

Drucker mal podľa Lévyovej na začiatku ambiciózne ciele, napríklad pri téme doplnkových ordinačných hodín, ktoré nakoniec realizovať nebude. "V niektorých veciach by mal byť ráznejší, vždy sa nájde niekto, kto bude proti jeho návrhom, treba s tým počítať," povedala Lévyová.Potvrdila, že ľudia nie sú spokojní so zdravotníctvom. Chápe, že Drucker nie je v ľahkej situácii, pretože "musí urobiť fungujúce zdravotníctvo, pričom finančných zdrojov je nedostatok".

Definovať nárok pacienta je podľa nej potrebné. "Je dôležité vedieť, na akú liečbu a vyšetrenia má človek pri danej diagnóze nárok," uviedla. Drucker už v tejto veci avizoval iniciatívu, nepôjde to však podľa neho "zo dňa na deň". Potvrdila to aj Lévyová, predpokladá, že to potrvá ešte dlho. Podľa šéfky AOPP treba riešiť aj dostupnosť špecialistov v regiónoch. Drucker i v tejto oblasti už pripravuje zmeny.

AOPP sa venuje ochrane práv pacientov od roku 2001. Ich záujmy zastupuje na pôde ministerstva zdravotníctva, zdravotných poisťovní, pred orgánmi štátnej správy a samosprávy. Pacientom poskytuje aj priamo poradenstvo, organizuje vzdelávacie aktivity.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Najnovšie články v rubrike

dnes 9:58

Pri úraze nepomôže panika, záchranári dali návod, ako postupovať
Napríklad zlomeninu by sa rodič nikdy nemal snažiť vrátiť do pôvodného stavu, mohol by tak dieťaťu viac ublížiť. Treba ju riadne znehybniť a zafixovať.

sk
včera 19:38

Ministerstvo chce umožniť veterinárom predpisovať humánne lieky
Tým, že sa sprísnili sankcie za porušovanie legislatívy, sa podľa Druckera začalo "stránenie sa" výberu liekov na recepty od veterinárov.

sk
včera 16:54

Slovákov trápi čierny kašeľ, hoci sa proti nemu treba povinne očkovať
Ochorenie sa prejavuje záchvatmi kašľa, ktoré trvajú aj niekoľko týždňov. Tie sú najprv suché a dráždivé, potom nasleduje minimálne mesačné obdobie typické dráždivým, kŕčovitým kašľom.

sk

Najčítanejšie Zdravie


Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac