Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Lieky, ktorých vývoz sa zakázal, mali ísť najmä do západnej Európy

Ilustračné foto Foto: TASR/Jozef Ďurník

Problematika vývozu liekov sa netýka len Slovenska, ako vo februári poukázal český denník Mladá fronta DNES počet vyvezených liekov z Česka narastá.

Bratislava 19. apríla (TASR) - Lieky, ktorých vývoz Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) v tomto roku pre hrozbu ich nedostatku na slovenskom trhu zakázal, mali smerovať najmä na západoeurópsky trh. Vyplýva to z dát zverejnených ústavom.

Štatistiky ukazujú, že lieky mali smerovať najmä do Nemecka, ale aj Belgicka, Holandska, Dánska či Veľkej Británie. Niektoré vývozy boli ale naplánované aj do krajín ako Česko, Poľsko a Litva. Podľa hovorkyne ŠÚKL Valérie Pernišovej bola skladba krajín, kde sa lieky vyvážali, podobná aj vlani.

ŠÚKL v tomto roku zakázal vývoz lieku pre ľudí so schizofréniou Xeplion, lieku pre parkinsonikov Azilect, ako aj antireumatík Cimzia a Enbrel. Stop dostal aj vývoz lieku pre epileptikov Lyrica, onkologického lieku Sutent a Salofalk určený pre pacientov s ochoreniami čriev.

Problematika vývozu liekov sa netýka len Slovenska, ako vo februári poukázal český denník Mladá fronta DNES počet vyvezených liekov z Česka narastá. Ročne má ísť o lieky asi za päť miliárd českých korún, ktoré sa majú v zahraničí predať za trojnásobok.

Zmeny vo vývoze priniesla vlani novela zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach, vývoz liekov sa odvtedy monitoruje. Distribútori majú povinnosť oznámiť štátnemu ústavu zámer vykonať vývoz lieku. ŠÚKL vývoz lieku nepovolí, ak je liek v SR nedostatkový a jeho vývozom by bola ohrozená dostupnosť a poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Slovenskú legislatívu v súčasnosti preveruje Európska komisia.