Zdravie

AGROREZORT: SR nepovoľuje neonikotinoidy na včelomilné rastliny

TASR, 20. marca 2017 16:53

Slovensko bolo v minulosti pri hlasovaní proti zákazu týchto škodlivých látok, aktivisti žiadajú od ministerky jasné stanovisko, že tentoraz podporí ich zákaz.

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Bratislava 20. marca (TASR) - Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR presadzuje ekologické formy poľnohospodárstva a zasadzuje sa za používanie výlučne bezpečných prípravkov. SR výrazne obmedzila používanie tzv. neonikotinoidov už v roku 2010. Uviedla to pre TASR Zuzana Peiger Ačjaková z odboru komunikácie a marketingu MPRV v reakcii na protest Greenpeace Slovensko ohľadom pesticídov škodiacim včelám.

"Ministerstvo pristupuje k ochrane včiel veľmi citlivo a zodpovedne. Slovenská republika výrazne obmedzila používanie neonikotinoidov už v roku 2010, čiže ešte pred ich obmedzením na úrovni EÚ v roku 2013 práve z dôvodu vyššej ochrany včiel. O uvedenej skutočnosti boli niekoľkokrát zástupcovia Greenpeace informovaní, aj pri osobných stretnutiach," spresnila Peiger Ačjaková.Slovenská republika podľa nej ako jedna z mála krajín, má pre hodnotenie vplyvu pesticídov na včely zriadené samostatné expertné pracovisko, ktoré je úzko prepojené s praxou, teda farmármi aj včelármi. Každú látku schvaľovanú na úrovni EÚ posudzuje SR zo všetkých oblastí (toxikológia, ekotoxikológia, vrátane vplyvu na včely, podzemné vody, povrchové vody, pôdu, vzduch), k hodnoteniu za danú oblasť sa vyjadrujú národní experti. MPRV úzko spolupracuje so včelárskymi združeniami na Slovensku.

Blížiace sa rokovanie v Bruseli bude podľa Peiger Ačjakovej na úrovni expertnej skupiny pre potravinový reťazec a zdravie zvierat. Európska komisia (EK) predstaví nové informácie, Slovensko ani ostatné členské štáty nimi zatiaľ nedisponujú, preto je predčasné k nim zaujať stanovisko. "MPRV SR bude nové fakty a vedecké výskumy ohľadom ochrany včiel komunikovať nielen s organizáciou Greenpeace, ale aj s včelármi a poľnohospodármi tak, ako doteraz," dodala Peiger Ačjaková.

Hovorkyňa Greenpeace Slovensko Miroslava Ábelová informovala, že desiatka aktivistov Greenpeace pristavila pred budovu MPRV automobil, zo strechy ktorého sa z reproduktorov smerom k ministerstvu ozývali výroky včelárov o tom, prečo by sa agroministerka Gabriela Matečná (nominantka SNS) mala zasadzovať o zákaz používania neonikotínoidov. Už o dva dni, teda 22. a 23. marca, by sa malo podľa hovorkyne Greenpeace na európskej úrovni diskutovať o možnosti rozšíriť obmedzenia, pokiaľ ide o používanie troch najškodlivejších neonikotínoidov – klotianidín, tiametoxám a imidakloprid. Ide o látky zo skupiny insekticídov, teda chemických postrekov proti živočíšnym škodcom. Preukázalo sa, že predstavujú riziko pre opeľovače, akými sú aj včely.

Keďže Slovensko bolo v minulosti pri hlasovaní proti zákazu týchto škodlivých látok, aktivisti žiadajú od ministerky jasné stanovisko, že tentoraz podporí ich zákaz alebo aspoň čo najstriktnejšie obmedzenie. Vyzýval ju aj nápis na transparente, ktorý aktivisti upevnili na pristavenú dodávku, a to "My Vám poradíme zadarmo – stop pesticídom!". Aktivisti plánujú s protestmi pokračovať. Greenpeace v tejto súvislosti už od apríla minulého roku zbiera podpisy pod petíciu www.bezpesticidov.sk, ktorú doteraz podpísalo takmer 35.000 ľudí.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 12:00

VIDEO: Monica vám vyberie trasu, kde je vzduch najmenej znečistený
Talianski vedci vytvorili zariadenie, ktoré monitoruje znečistenie ovzdušia v reálnom čase.

sk
29. apríla 2017 15:18

Slovenskú komoru sestier a pôrodných asistentiek opäť povedie Lazorová
Delegátky ju opätovne zvolili do funkcie na dvojdňovom sneme v Žiline.

sk
29. apríla 2017 13:47

Chorých v čakárňach u lekára opäť pribudlo
Lekári počas týždňa nahlásili 34.707 akútnych respiračných ochorení (ARO) vrátane chrípky. Chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim týždňom tak stúpla o 14,7 percenta.

sk

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac