Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. marec 2024Meniny má Miroslav
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Na knihe o verejnom zdravotníctve pracovali aj odborníci z B. Bystrice

Ilustračné foto. Foto: TASR

Publikácia je určená nielen študentom medicíny, ošetrovateľstva, ale tiež zdravotníckym manažérom i laickej verejnosti.

Banská Bystrica 2. augusta (TASR) - Priblížiť medzinárodné, ale aj slovenské verejné zdravotníctvo, jeho úspechy, ciele i históriu je cieľom nedávno vydanej publikácie pod názvom Medzinárodné verejné zdravotníctvo. Jej autorom je odborník Peter Ondruš a kolektív, pričom na jej tvorbe sa podieľali aj odborníci z banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Cyril Klement, Kvetoslava Koppová a Ľudmila Auxtová. Publikácia je určená nielen študentom medicíny, ošetrovateľstva, ale tiež zdravotníckym manažérom i laickej verejnosti.

"Verejné zdravotníctvo má stáročnú históriu, ktorej dnešnú modernú podobu dal rozvoj vedeckých poznatkov, technológií, epidemiológie a ďalších medicínskych odvetví. Napriek tomu je moderná spoločnosť v rozvinutých i rozvíjajúcich sa krajinách vystavená riziku prenosných ochorení, pandémiám (kardiovaskulárne, zhubné, mentálne ochorenia či úrazy) a tiež HIV či vtáčej chrípke, rezistentným mikroorganizmom i rôznym zmenám, ktoré môžu mať na ľudstvo devastujúci vplyv," konštatovala hovorkyňa RÚVZ Mária Tolnayová.

"Jednou z hrozieb sú aj biologické zbrane a bioterorizmus. V tomto prípade je to vlastne odvrátená strana verejného zdravotníctva, pretože ide o zámerné použitie agensov vyvolávajúcich ochorenia a toxínov na zneschopnenie či usmrtenie ľudí. V kapitole o tejto téme na širokej platforme preto opisujem globálne hrozby infekcií, vývoj biologických zbraní, ich dôsledky, systém varovania a ochrany obyvateľstva," priblížil Klement.