Zdravie

Pri vyjednávaniach s poisťovňami by nemali byť pacienti rukojemníkmi

TASR, 13. septembra 2017 13:17

Pacientom hrozí, že by im od prvého októbra tohto roka nemusela byť preplatená zdravotná starostlivosť v asi 2000 ambulanciách.

Ilustračná snímka Foto: TASR/Jozef Ďurník
Bratislava 13. septembra (TASR) - Pri vyjednávaniach o platbách by nemal byť pacient rukojemníkom, upozorňuje Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) SR. Rozumie, že lekári majú právo rokovať o podmienkach svojej spolupráce so zdravotnými poisťovňami, brať si však pacientov za rukojemníkov, považuje za nemorálny krok.

Každý rok sa opakujúce nátlakové rokovania medzi lekármi, aktuálne Zväzom ambulantných poskytovateľov a zdravotnými poisťovňami, teraz Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) a Dôvera, zneisťujú podľa AOPP pacientov. "Tieto dve poisťovne majú spolu približne 4.666.000 poistencov. Majú sa poistenci teraz obávať, že sa nedobrovoľne stanú samoplatcami," pýta sa prezidentka asociácia Mária Lévyová.

AOPP podporuje boj lekárov za lepšie podmienky a mal by z nich profitovať aj pacient. Nepáči sa jej však jeho forma a ani to, že podobný scenár sa na Slovensku opakuje už roky. "Pacient nevie, či si od októbra bude musieť za vyšetrenie platiť, ktorí lekári a ambulancie zmluvy s poisťovňami nepodpísali. Táto neistota, branie pacienta ako rukojemníka, narúša dôveru medzi pacientom a lekárom," doplnila Lévyová.

Asociácia na ochranu práv pacientov SR tak apeluje na lekárov, aby neupozorňovali na nedostatočné zdroje iba zdravotné poisťovne, ale rokovali s skôr s partnerom, ktorý ich požiadavky môže naplniť, teda s vládou. "Financie v zdravotníctve chýbajú, vieme to všetci, a treba ho dofinancovať... Poskytovatelia namiesto výpovedí zdravotným poisťovniam, ktoré zneistia pacientov, by si mali sadnúť za spoločný stôl s ministerstvom zdravotníctva a financií. Iba tak môžu presadiť riešenie, ktoré bude vyhovovať všetkým stranám a najmä pacientom," zhrnula Lévyová.

Ambulantní lekári sa stále nedohodli so súkromnou Dôverou a štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou na podmienkach spolupráce. Pacientom tak hrozí, že by im od prvého októbra tohto roka nemusela byť preplatená zdravotná starostlivosť v asi 2000 ambulanciách. Doktori aj zdravotné poisťovne však v tejto súvislosti hovoria ako o krajnej možnosti, avizujú ďalšie rokovania a veria v dohodu.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 17:16

Zdravotnícki záchranári kritizujú T. Druckera, že nerieši ich problémy
Komora kritizuje, že projektový tím, ktorý minister zriadil pre záchranky, nepriniesol žiadne výsledky a samotný Drucker ignoruje podnety komory, ako aj odbornej verejnosti.

sk
včera 14:30

Chrípková sezóna sa blíži, chrániť sa možno očkovaním
Vírus chrípky sa šíri predovšetkým vzduchom pri kašľaní a kýchaní. Nie každé prechladnutie či kašeľ však automaticky znamená, že človek dostal chrípku.

sk
včera 13:40

Očkovanie proti chrípke preplácajú všetky zdravotné poisťovne
Svetová zdravotnícka organizácia odporúča celkovú zaočkovanosť populácie vyššiu ako 30 percent, Slovensko malo takýto záväzok splniť tento rok.

sk

Najčítanejšie Zdravie


Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac