Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Slovensko dá na boj proti ebole 90-tisíc eur

Na colnom hraničnom priechode Vyšné Nemecké sa 23.októbra 2014 uskutočnilo komplexné simulované cvičenie pre prípad biologickej hrozby, na ktorom zvládli krízovú situáciu pri šírení vysoko nebezpečnej nákazy, ktorej nositeľom bol jeden z cestujúcich autobusu vstupujúceho na Slovensko. Na snímke špeciálne vybavený tzv. biohazard tím s výbavou na transporty infekčných pacientov cestujúceho z autobusu v biovaku sanitkou transportujú do nemocnice. Foto: TASR/František Iván

V krajinách postihnutých ebolou nie je žiaden Slovák, a teda ani slovenský lekár.

Bratislava 25. októbra (TASR) – Slovensko plánuje africkým krajinám postihnutým ebolou poskytnúť ďalšiu pomoc.

Na vybudovanie poľných nemocníc chce Ministerstvo vnútra SR a Ministerstvo obrany SR prispieť materiálno-humanitárnou pomocou v hodnote asi 90.000 eur.

„Pôjde o stany, postele, prikrývky, osvetlenie, uteráky, generátory, umývadlá a toalety,“ povedal pre TASR riaditeľ tlačového odboru ministerstva zahraničných vecí (MZV) Peter Susko.

Ide o podnet šéfa diplomacie Miroslava Lajčáka, ktorý požiadal ostatné rezorty, aby rozpracovali možnosti pomoci v boji proti ebole.

Príspevok je výsledkom medzirezortnej koordinácie, ktorá pokračuje. Za týmto účelom na MZV zvažujeme aj vytvorenie stálej pracovnej skupiny,“ poznamenal. Slovensko sa do humanitárnej pomoci prvýkrát zapojilo finančne cez Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO). Z prostriedkov rozvojovej pomoci MZV v polovici septembra putovalo na pomoc 15.000 eur.

V krajinách postihnutých ebolou nie je žiaden Slovák, a teda ani slovenský lekár, konštatoval Susko. MZV pred pár dňami na svojej internetovej stránke v súvislosti s ochorením upozornilo na výrazné zdravotné riziko pri cestách do Libérie, Sierry Leone a Guinejskej republiky. Zvážiť treba aj cesty do ich metropol a pozor si treba dať na riziká vzniku nových prípadov v Mali a na Pobreží Slonoviny.

Zo zoznamu rizikových krajín vypadla Nigéria. Ministerstvo odporúča Slovákom, aby sa v prípade cestovania do zmienených krajín dobrovoľne nahlásili v jeho registračnom systéme.