Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 11. máj 2024Meniny má Blažena
< sekcia SEKCIA: Zdravie

V USA vyzdravel pacient s ebolou, zaregistrovaný ako tretí

Pacient Rick Sacra, ktorý sa vyliečil z eboly. Foto: TASR/AP

Sacru liečili experimentálnym liekom nazvaným TKM-Ebola.

Chicago 25. septembra (TASR) - Tretí pacient v Spojených štátoch, u ktorého sa potvrdila ebola, vyzdravel. Oznámil to dnes sám na spoločnej tlačovej konferencii s lekármi z Mecidínskeho centra v Nebraske, informovala agentúra Reuters.

"Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) ma vyhlásilo za bezpečného a bez vírusu. Vďaka Bohu. Všetkých vás milujem," vyhlásil 51-ročný pôrodník z Bostonu Dr. Rick Sacra, ktorý sa nakazil na lekárskej misii v nemocnici v Libérii.

Sacru liečili experimentálnym liekom nazvaným TKM-Ebola, ktorý vyrobila farmaceutická spoločnosť Tekmira Pharmaceuticals, a tiež dostal "rekonvalescenčné sérum" vyrobené z protilátok zozbieraných z krvi ďalšieho lekára, amerického misionára Kenta Brantlyho, ktorý ebolu prežil.

Štvrtý pacient s ebolou v USA, ktorého totožnosť nezverejnili, je hospitalizovaný v nemocnici Emoryho univerzity v Atlante.

Lídri krajín najviac postihnutých ebolou požiadali o medzinárodnú pomoc

Guinejský prezident Alpha Condé, libérijská prezidentka Ellen Johnsonová-Sirleafová a prezident Sierry Leone Ernest Bai Koroma, ktorých krajiny sú najhoršie postihnuté epidémiou eboly, požiadali svetových lídrov zhromaždených v New Yorku, aby im pomohli v boji proti tejto vírusovej chorobe.

Condé povedal, že na zastavenie šírenia eboly sú potrebné "bezodkladné a okamžité opatrenia". Poznamenal, že "čím rýchlejšia bude reakcia, tým rýchlejší bude boj".

Johnsonová-Sirleafová uviedla, že jej krajina čelí úplnému ekonomickému kolapsu a rozpadu infraštruktúry, pričom kríza okolo eboly je teraz v Libérii najväčším problémom.

"Podľa najhoršieho scenára zomrie vyše 100.000 občanov na chorobu, ktorú nezačali šíriť a ktorú nechápu," vyhlásila podľa agentúry DPA Johnsonová-Sirleafová.

Koroma povedal, že "reakcia na národných úrovniach a na medzinárodnej úrovni je nedostatočná". Líder Sierry Leone označil ebolu za "chorobu, ktorá je horšia než terorizmus".

Americký prezident Barack Obama dnes popri Valnom zhromaždení OSN v New Yorku ohľadne medzinárodnej reakcie na smrtiacu epidémiu eboly v západnej Afrike povedal, že stále existuje "značná priepasť medzi tým, kde sme, a tým, kde musíme byť".

"Zastaviť ebolu je prioritou Spojených štátov," povedal na stretnutí na tému eboly v New Yorku.

"Tak veľmi dôležitými financiami a ďalšou pomocou musí prispieť viac národov - či už ide o prepravu, evakuáciu pacientov, zdravotníkov, vybavenie alebo lieky," spresnil Obama, ktorého citovala agentúra Reuters.


Druhý španielsky kňaz chorý na ebolu zomrel v Madride

Na archívnej snímke z roku 2014 španielsky kňaz Manuel García Viejo pózuje s deťmi v nemocnici v meste Lunsar v Sierre Leone. Viejo, ktorému diagnostikovali ebolu počas výkonu práce v Sierre Leone, zomrel v madridskej nemocnici. Stal sa druhým španielskym misionárom, ktorý podľahol tejto smrteľnej infekčnej chorobe. Informovala o tom dnes tlačová agentúra AP.García Viejo pricestoval do španielskej metropoly v pondelok 22. septembra vojenským lietadlom, ktoré malo zdravotnícke vybavenie.Minulý mesiac priviezli z Libérie domov do Španielska 75-ročného kňaza Miguela Pajaresa, ale napriek terapii experimentálnym liekom ZMapp zomrel.
Foto: TASR/AP
Španielsky kňaz Manuel García Viejo, ktorému diagnostikovali ebolu počas výkonu práce v Sierre Leone, zomrel v madridskej nemocnici. Stal sa druhým španielskym misionárom, ktorý podľahol tejto smrteľnej infekčnej chorobe. Informovala o tom dnes tlačová agentúra AP.

Nemocnica Carlosa III. v Madride vo vyhlásení uviedla, že García Viejo - 69-ročný hlavný lekár nemocnice sv. Jána z Boha v meste Lunsar v Sierre Leone - dnes zomrel. Ďalšie informácie neposkytla.

García Viejo pricestoval do španielskej metropoly v pondelok 22. septembra vojenským lietadlom, ktoré malo zdravotnícke vybavenie.

Minulý mesiac priviezli z Libérie domov do Španielska 75-ročného kňaza Miguela Pajaresa, ale napriek terapii experimentálnym liekom ZMapp zomrel.