< sekcia SEKCIA: Zdravie

VšZP: Pacienti s autoimunitnými ochoreniami nebudú doplácať stovky eur

Na ilustračnej foto VšZP. Foto: TASR - František Iván

Pacienti s autoimunitnými ochoreniami nebudú doplácať stovky eur, VšZP sa dohodla s výrobcom. Doplatok pacienta za liek Remicade nepresiahne 28 eur, výrobca ho môže eliminovať až na nulu.

Bratislava 21. septembra (OTS) - Obavy pacientov, ktoré boli v posledných týždňoch medializované, že budú od októbra doplácať stovky eur za jedno balenie lieku Remicade, sú absolútne neopodstatnené. Po náročných a intenzívnych rokovaniach s výrobcom, firmou MSD, s.r.o. o poskytnutí zľavy, VšZP dohodla výrazné zníženie doplatku pre pacienta. Od 1. októbra 2018 doplatok nepresiahne sumu 28 eur za balenie lieku. Podľa aktuálne platnej legislatívy však výrobca môže svoju cenovú politiku upraviť tak, aby bol liek pre pacienta bez doplatku.

Pri odbere lieku v nemocnici, teda v nemocničnej lekárni, bude doplatok 17,28 eur, pri vyzdvihnutí receptu v bežných verejných lekárňach bude doplatok o niekoľko eur vyšší, nepresiahne však 28 eur. Odlišné doplatky v lekárňach sú v súlade s platným cenovým opatrením MZ SR, rozdiel je daný tým, že nemocnica nakupuje liek vo väčších množstvách a teda aj vo väčšej zľave.
Biosimilárne lieky obsahujúce rovnakú účinnú látku ako originálny biologický liek budú od 1. októbra bez doplatku.

Podľa platnej legislatívy a odborných štúdií sú originálny biologický liek a biosimilárny liek definované ako rovnocenné liečebné alternatívy. Rovnako nie sú žiadne dôkazy o nežiaducich účinkoch pri prestavovaní originálu na schválené biosimiláre. Mnoho bohatých krajín ako Nemecko, Fínsko, Dánsko, či Nórsko prechádza na stopercentnú úhradu biosimilárnych liekov. O liečbe pacienta však vždy rozhoduje ošetrujúci lekár, pričom dôležitý je súhlas pacienta. Zdravotná poisťovňa nezasahuje do kompetencií lekára, čiže nerozhoduje o tom, či lekár predpíše originálny alebo biologicky podobný liek.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.