< sekcia SEKCIA: Zdravie

Všeobecná zdravotná poisťovňa prehodnocuje zmluvy so špecialistami

Ilustračná foto - budova VšZP v Bratislave Foto: TASR/Martin Baumann

Ukončí ich s tými, ktorí nie sú pre viac úväzkov schopní plnohodnotne sa venovať pacientom.

Bratislava 10. februára (TASR) – Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) prehodnocuje od začiatku tohto roka zmluvy s viacúväzkovými špecialistami. Ukončí ich s tými, ktorí nie sú pre viac úväzkov schopní "plnohodnotne sa venovať pacientom". K prvému aprílu 2015 má takto skončiť 111 špecialistov. Na informáciu ako prvý upozornil týždenník Trend.

"Definovali sme nové kritériá, ktoré budú záväzné pre všetky naše zmluvné ambulancie špecialistov. Tie od apríla minulého roka platili len pre nové ambulancie," informovala TASR hovorkyňa VšZP Eva Ravingerová.

Poisťovňa podľa Ravingerovej posudzovala zmluvy na základe prioritných kritérií, ktoré stanovila pre rok 2015. Medzi ne zaradila napríklad poskytovanie zdravotnej starostlivosti špecialistom minimálne v rozsahu 20 hodín čistého ordinačného času týždenne. Ak ide o odborného zástupcu ambulancie, minimum času je polovica a zároveň nemôže pracovať na viac ako 1,5 úväzku.

"Vo všetkých regiónoch však nie je dostatočný počet špecialistov, a tak nie je možné s niektorými ukončiť zmluvu aj napriek tomu, že si neplnia niektoré kritériá," upozornila hovorkyňa. VšZP tak bude optimalizovať sieť vo viacerých fázach.

Ambulanciám, ktoré si neplnia prioritné kritériá a v regióne ich je nedostatok, poisťovňa podmienečne predĺžila zmluvu o rok. Špecialistom, ktorí neplnia niektoré zo základných, no nie prioritných kritérií, poisťovňa podmienečne predĺžila zmluvu o jeden rok a vyzvala ich na nápravu.

Ambulanciám, ktoré plnia všetky kritériá, VšZP predĺžila zmluvu o štyri roky.

V súčasnosti s poisťovňou diskutujeme o konkrétnych ambulanciách, aby nebola zhoršená dostupnosť zdravotnej starostlivosti," reagoval na rozhodnutie VšZP prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor. Poisťovňa podľa neho postupuje podľa známych kritérií na uzatváranie zmlúv o poskytovaní zdravotnej starostlivosti.