Zdravie

Záchranári v lete zasahujú často pre úrazy

TASR, 16. júla 2017 15:16

Veľmi často sú záchranári privolávaní k poraneniam kolien či hrudníka, ktoré si spôsobili pacienti pri rôznych športových aktivitách.

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 16. júla (TASR) - Záchranári zasahujú v lete najčastejšie u pacientov s úrazmi. Tým najbežnejším u detí i dospelých je úraz hlavy. „Pri deťoch sú úrazy zväčša spôsobené pri rôznych hrách a športových aktivitách a po poranení hlavy si najčastejšie zrania zápästia a ruky," hovorí záchranár spoločnosti Falck Peter Lakomý. K dospelým zase prichádzajú záchranári často aj pre úrazy bedrových kĺbov.

Veľmi často sú záchranári privolávaní k poraneniam kolien či hrudníka, ktoré si spôsobili pacienti pri rôznych športových aktivitách. "Podporujeme všetky pohybové aktivity, avšak chceme zároveň ľudí vyzvať k opatrnosti a nepreceňovaniu svojich schopností. Hlavne ľudia, ktorí sa nevenujú športovým aktivitám celoročne a nevedia tak odhadnúť svoje sily," skonštatoval Lakomý.

Samostatnou kapitolou sú dopravné úrazy, vo veľa prípadoch ide o fatálne úrazy alebo ťažké polytraumy s doživotnými následkami. Treba preto dbať na prevenciu. Pri bicyklovaní a korčuľovaní, a nielen popri cestách, má tvoriť bezpečnostná prilba nevyhnutnú súčasť športovej výbavy dieťaťa i dospelého. Pred tzv. „cestnými lišajmi“ športujúcich ochránia chrániče na rukách i nohách. Nielen dospelí, ale aj deti by mali byť oboznámené s pravidlami cestnej premávky, ktoré treba dodržiavať.

V prípade úrazu treba pacienta prehliadnuť a zistiť, či je pri vedomí. Ak nereaguje, na oslovenie ani potrasenie, je pravdepodobne v bezvedomí a treba skontrolovať dýchanie. Ak nedýcha, treba začať s oživovaním. Platí pravidlo 30:2 - opakuje sa 30 stlačení hrudníka a 2 vdychy. Pri deťoch sa najskôr urobí 5 vdychov a potom opakuje 30 stlačení hrudníka a 2 vdychy.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 14:30

Chrípková sezóna sa blíži, chrániť sa možno očkovaním
Vírus chrípky sa šíri predovšetkým vzduchom pri kašľaní a kýchaní. Nie každé prechladnutie či kašeľ však automaticky znamená, že človek dostal chrípku.

sk
včera 13:40

Očkovanie proti chrípke preplácajú všetky zdravotné poisťovne
Svetová zdravotnícka organizácia odporúča celkovú zaočkovanosť populácie vyššiu ako 30 percent, Slovensko malo takýto záväzok splniť tento rok.

sk
včera 8:29

Dajte si pozor, v Ríme či oblasti Var vyčíňa vírus Chikungunya
Ochorenie sa prejavuje vysokými horúčkami, bolesťou svalov, kĺbov či kožnými vyrážkami, informoval Úrad verejného zdravotníctva SR.

sk

Najčítanejšie Zdravie


Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac