Zdravie

Onkologickým pacientom pomáhajú ´bútľavé vŕby´

TASR, 10. decembra 2016 8:56

Spoločnosť a záujem ponúkajú členovia Dobrovoľníckej skupiny Vŕba onkologicky chorým pacientom, ktorým sa v Bratislave snažia spríjemniť čas v nemocnici.

Na archívnej snímke dobrovoľníctvo DS Vŕba. Foto: archív DS Vŕba - Dominika Brchnelová
Bratislava 10. decembra (TASR) – Hranie spoločenských hier, spoločné čítanie kníh či posedenie pri čaji a káve. No najmä spoločnosť a záujem. To ponúkajú členovia Dobrovoľníckej skupiny (DS) Vŕba onkologicky chorým pacientom, ktorým sa v Bratislave snažia spríjemniť čas v nemocnici.

"Ľudia z DS Vŕba venujú už vyše 10 rokov kúsok svojho času a energie dospelým onkologickým pacientom v Národnom onkologickom ústave a v Onkologickom ústave sv. Alžbety v Bratislave," spresnila Monika Mikulová, koordinátorka dobrovoľníkov. "Každý z nich prichádza za pacientmi raz za týždeň. Či už pri tvorivej činnosti, v rozhovore alebo aj v tichu, jednoducho sú pri nich," dodala.

Hoci ide o neziskovú aktivitu, Mikulová deklaruje, že členovia dobrovoľníckej skupiny nemajú pochýb o obohatení, ktorú im ako ľuďom a osobnostiam táto činnosť dodáva. "Či už sú to pamätné rozhovory s pacientmi, spoločné slzy alebo smiech, či jednoduché ďakujem, všetko to má nevyčísliteľnú hodnotu, ktorá dáva ich životom nový rozmer," poznamenala.

DS Vŕba chce motivovať ďalších dobrovoľníkov, ktorí by sa radi pridali k "bútľavým vŕbam". Zástupcovia DS organizujú dvakrát ročne stretnutia so záujemcami. "Najbližšie plánujeme takéto stretnutie na konci januára 2017. Bližšie informácie možno nájsť na www.dsvrba.sk," informovala Mikulová.

Keďže ide o špecifické prostredie, uchádzači o pomoc onkologickým pacientom by okrem empatie mali disponovať aj psychickou a emočnou vyrovnanosťou. "Dôležité je, aby podobnú záťaž nezažívali aj oni vo svojom súkromí, preto by nemali ani oni, ani ich blízki trpieť onkologickým či iným chronickým ochorením," upozornila Mikulová. "Neodporúčame to ani tým, ktorí v nedávnej minulosti zažili traumu zo straty blízkeho," dodala.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 14:06

Neliečená depresia môže končiť samovraždou
Depresívna porucha je vôbec najčastejšou príčinou samovrážd spomedzi všetkých psychických ochorení. Depresia je pritom dobre liečiteľná, hoci sa môže opakovať.

sk
včera 19:08

V PET centre Biont vyšetria nádor mozgu šetrnejším rádiofarmakom
Ide o vyšetrenie pomocou rádioaktívnej látky. Rádioaktívna látka je nová v tom, že sú zmenené jej fyzikálne vlastnosti, čo umožňuje použiť ju u väčšieho počtu pacientov v jeden deň.

sk
včera 17:16

Zdravotnícki záchranári kritizujú T. Druckera, že nerieši ich problémy
Komora kritizuje, že projektový tím, ktorý minister zriadil pre záchranky, nepriniesol žiadne výsledky a samotný Drucker ignoruje podnety komory, ako aj odbornej verejnosti.

sk

Najčítanejšie Zdravie


Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac