< sekcia Žilinský kraj

Históriu zimných športov v L. Mikuláši prezentuje nová výstava

Ilustračná snímka Foto: TASR/Milan Kapusta

Výstava pripomína obdobie výstavby lyžiarskeho strediska Jasná Nízke Tatry, lyžovania na Háji a v Demänovskej doline či históriu hokeja v meste.

Liptovský Mikuláš 8. februára (TASR) - V predvečer zimných olympijských hier v juhokórejskom Pchjongjangu sprístupnilo mestské Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši novú výstavu zameranú na športovú činnosť v meste v priebehu minulého storočia. Umeleckú prezentáciu s názvom „Zimné športy v Liptovskom Mikuláši a okolí“ si môžu záujemcovia a návštevníci múzea prezrieť do konca zimnej turistickej sezóny.

Na počiatky zimných športov na Liptove si počas štvrtkovej vernisáže zaspomínal rodák z Liptova, dlhoročný turista a nadšenec lyžovania Karol Špánik. „Samozrejme, lyžovanie malo v Liptovskom Mikuláši veľkú tradíciu, pretože mesto v 40. rokoch 20. storočia usporadúvalo preteky na obecnej lúke. Sám ako stredoškolák som sa často zúčastňoval aj pretekov v obrovskom slalome,“ načrtol.

Výstava pripomína obdobie výstavby lyžiarskeho strediska Jasná Nízke Tatry, lyžovania na Háji a v Demänovskej doline či históriu hokeja v meste. „Najznámejší hokejista, ktorý pochádza z Liptovského Mikuláša - Ján Starší, sa stal hokejovou hviezdou bývalého Československa,“ povedal Špánik.

Podľa neho sa v minulosti hrávalo na prírodnom ľade, predsezónne prípravy hokejistov boli pri obci Benice. „Už v druhej polovici novembra sa tam tvoril ľad a chodili sme tam hrávať hokej,“ priblížil.

Prezentácia športu na Liptove bude sprístupnená vo výstavnej sieni múzea na Námestí osloboditeľov do 23. apríla.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.