< sekcia Zimné športy

Lyžiar Hirscher dosiahol 60. triumf na Svetovom pohári

Rakúsky lyžiar Marcel Hirscher zvíťazil v obrovskom slalome Svetového pohára 8. decembra 2018 vo francúzskom Val d'Isere. Foto: TASR/AP

Slovenský reprezentant Adam Žampa získal dva body za 29. priečku. Jeho brat Andreas sa nezmestil do postupovej tridsiatky 2. kola, obsadil 51. pozíciu.

Val d'Isere 8. decembra (TASR) - Rakúsky lyžiar Marcel Hirscher jednoznačne triumfoval v sobotnom obrovskom slalome Svetového pohára vo francúzskom Val d'Isere. Nóra Henrika Kristoffersena na druhom mieste zdolal o 1,18 sekundy, tretí bol Švéd Matts Olsson (+1,31). Slovenský reprezentant Adam Žampa získal dva body za 29. priečku. Jeho brat Andreas sa nezmestil do postupovej tridsiatky 2. kola, obsadil 51. pozíciu.

Vo francúzskom stredisku snežilo a podmienky sťažovala aj hmla. Hirscher išiel v 1. kole s výhodným štartovým číslom 1 a skvelou jazdou ho využil na čas, ku ktorému sa nepriblížil ani jeden zo súperov. Najbližšie bol Slovinec Žan Kranjec, no aj on zaostal výrazne, okrem neho sa pod sekundu zmestil už len Olsson. Veľký Hirscherov konkurent Kristoffersen na štvrtej priečke nabral manko 1,20 sekundy.

Adam Žampa so štartovým číslom 31 sa po miernych ťažkostiach v úvode dobre popasoval so zvyškom trate a z 22. miesta s prehľadom opäť postúpil do 2. kola. Minulý týždeň v americkom Beaver Creeku skončil na devätnástej priečke. Tú však nezlepšil, medzi druhým a tretím medzičasom podišiel bránku, táto chyba sa s ním niesla aj v ďalších metroch a vyústilo to do prepadu vo výsledkovej listine.

Kristoffersen sa do druhej jazdy vydal agresívne, dobre zvládol strminu a vyšvihol sa na druhé miesto. Nestačil jedine na Hirschera, ktorý sa napriek veľkému náskoku nebál riskovať, trať ho síce v niekoľkých miestach trocha rozhodila, ale v cieli nebolo o jeho prvenstve pochýb. Dosiahol okrúhle 60. víťazstvo vo SP.

"Keď som začínal, nikdy by som neveril, že budem mať 60 víťazstiev. Vo Val d'Isere je jeden z najťažších, ak nie najťažší obrovský slalom v kalendári. Od môjho prvého úspechu pred deviatimi rokmi sa trať príliš nezmenila, akurát je možno ešte náročnejšia," povedal v prvej televíznej reakcii 29-ročný Hirscher. Práve v "obráku" vo Val d'Isere si v decembri 2009 pripísal premiérové prvenstvo vo SP.

Rakúšan figuruje na čele celkového poradia SP so ziskom 280 bodov, vedie aj hodnotenie disciplíny (180 b.), v Beaver Creeku skončil druhý. Adamovi Žampovi so 14 bodmi patrí 73. priečka v celkovej klasifikácii a 26. v poradí obrovského slalomu.

Výsledky obrovského slalomu SP vo Val d'Isere:

1. Marcel Hirscher (Rak.) 1:42,99 min, 2. Henrik Kristoffersen (Nór.) +1,18 s, 3. Matts Olsson (Švéd.) +1,31, 4. Alexis Pinturault (Fr.) +1,46, 5. Loic Meillard (Švaj.) +1,54, 6. Tommy Ford (USA) +1,69, 7. Marco Odermatt (Švaj.) +1,72, 8. Riccardo Tonetti (Tal.) +1,79, 9. Žan Kranjec (Slov.) +2,10, 10. Mathieu Faivre (Fr.) +2,16, ... 29. Adam ŽAMPA +3,35, Andreas ŽAMPA (obaja SR) nepostúpil do 2. kola

Celkové poradie SP (po 7 súťažiach): 1. Hirscher 280 bodov, 2. Max Franz (Rak.) 238, 3. Mauro Caviezel (Švaj.) 227, 4. Vincent Kriechmayr (Rak.) 211, 5. Kristoffersen 210, 6. Aksel Lund Svindal (Nór.) 197, ... 73. Adam ŽAMPA 14

Poradie obrovského slalomu SP (2): 1. Hirscher 180, 2. Kristoffersen 130, 3. Stefan Luitz (Nem.) 101, 4. Olsson 100, 5. Meillard 90, 6. Pinturault 68, ... 26. Adam ŽAMPA 14