< sekcia Zimné športy

Novým majstrom sveta v skokoch sa stal Nór Tande, Stoch strieborný

Nór Daniel Andre Tande sleduje výsledkovú tabuľu po 2. kole pretekov Svetového pohára v letoch na lyžiach v nemeckom Obersdorfe 19. januára 2018. Foto: TASR/AP

Tande, víťaz troch pretekov Svetového pohára, v piatok vyhral 1. aj 2. kolo, ešte pred nimi v presunutej kvalifikácii zo štvrtka utvoril nový rekord mostíka HS 235 letom dlhým 238,5 metra.

Oberstdorf 20. januára (TASR) - Nórsky skokan na lyžiach Daniel Andre Tande sa stal víťazom 25. majstrovstiev sveta v letoch v nemeckom Oberstdorfe. Dvadsaťtriročný Nór ukoristil prvú veľkú medailu v kariére. Striebro získal poľský líder celkového poradia Svetového pohára Kamil Stoch a bronz Nemec Richard Freitag.

Jury rovnako ako pred dvoma rokmi v Kulme zrušila záverečné 4. kolo, keďže v dejisku šampionátu panovali náročné poveternostné podmienky, ktoré skokanom riadne komplikovali situáciu.

Tande, víťaz troch pretekov Svetového pohára, v piatok vyhral 1. aj 2. kolo, ešte pred nimi v presunutej kvalifikácii zo štvrtka utvoril nový rekord mostíka HS 235 letom dlhým 238,5 metra. Po prvom dni mal náskok vyše 10 bodov na Freitaga. Ten sa vrátil po zranení, ktoré utrpel na Turné štyroch mostíkov v Innsbrucku, v dobrej forme.

V sobotňajšom 3. kole sa však pred Nemca dostal Stoch a suverén nedávneho T4M po zrušení 4. kola už nemohol útočiť na zlato. Obhajca titulu z Kulmu 2016 Peter Prevc zo Slovinska skončil šiesty.

V nedeľu je na programe súťaž družstiev.