< sekcia Zimné športy

V Oberstdorfe vyhrali Johaugová a Poltoranin.Procházkovej sa nedarilo

Slovenská reprezentantka Alena Procházková, archívna snímka Foto: TASR/AP

Nórky opäť nedali svojim súperkám žiadnu šancu, keď obsadili všetky tri miesta na stupni víťazov.

Oberstdorf 6. januára (TASR) - Ďalším suverénnym nórskym triumfom sa skončila stredajšia 5. etapa Tour de Ski, ktorú bežkyne na lyžiach absolvovali v nemeckom Oberstdorfe na 10 km klasicky s hromadným štartom. V dramatickom súboji sa opäť na najvyšší stupeň postavila Therese Johaugová, ktorá na druhú priečku odsunula krajanku Ingvild Flugstadovú Östbergovú o desať sekúnd. Tretia finišovala ich reprezentačná kolegyňa Heidi Wangová.

Slovenská reprezentantka Alena Procházková, ktorá dosiahla v utorňajšej 4. etape 12. miestom jej najlepší výsledok v prebiehajúcej zime v šprinte klasickou technikou, v stredu skončila 32. so stratou 2:46,3 minúty.

Celkovou líderkou Tour je síce stále Östbergová, ale Johaugová, víťazka Tour z roku 2014 a priebežná líderka poradia Svetového pohára, po zisku bonusových sekúnd stiahla výrazne jej náskok.

Johaugová spolu s Östbergovou a Wangovou od začiatku nasadili vysoké tempo, na 4 km mali k dobru už skoro 15 sekúnd a ich náskok stále narastal. Wangová sa snažila držať súperiek, ale napokon to bol duel Johaugovej a Östbergovej. Na 9 kilometri ale prišiel rozhodujúci atak favoritky, ktorá v záverečnom kilometri predstihla rivalku a triumfovala časom 26:37,6 minúty.

Medzi mužmi triumfoval Kazach Alexej Poltoranin, ktorý uspel na 15 km klasicky s hromadným štartom. Druhé miesto v dramatickom finiši obsadil Švajčiar Dario Cologna, tretí skončil Francesco De Fabiani. Dvojnásobnému šampiónovi Tour de Ski Nórovi Martinovi Johnsrudovi Sundbymu sa v stredu nedarilo, keď ho klasifikovali na 23. priečke. Jeho krajan a najväčší konkurent v boji o celkové prvenstvo Petter Northug skončil deviaty a v celkovej klasifikácii výrazne znížil Sundbyho náskok, ktorý je po strede 47 sekúnd.

Osemetapová Tour de Ski pokračuje v piatok v Dobbiacu súťažou žien na 5 km, resp. mužov na 10 km voľne a vyvrcholí v nedeľu 10. januára v talianskom Val di Fiemme záverečným náročným stúpaním na zjazdovku Alpe Cermis.

výsledky 5. etapy Tour de Ski:

ženy - 10 km s hromadným štartom: 1. Therese Johaugová 26:37,6 min., 2. Ingvild Flugstad Östbergová +9,9 s., 3. Heidi Wengová +19,7, 4. Ragnhild Hagaová (všetky Nór.) +1:12,0 min., 5. Anne Kyllönenová (Fín.) +1:12,7, 6. Ida Ingermarsdotterová (Švéd.) +1:13,4, 7. Kerttu Niskanenová (Fín.) +1:15,0, 8. Charlotte Kallaová +1:33,1, 9. Maria Rydqvistová (obe Švéd.) +1:34,3, 10. Denise Herrmannová (Nem.) +1:34,9, ... 32. Alena PROCHÁZKOVÁ (SR) +2:46,3

poradie v Tour de Ski (5 z 8): 1. Östbergová 1:24:37,2 min, 2. Johaugová +12,2, 3. Wengová +2:33,1, 4. Kyllönenová +4:44,4, 5. Niskanenová +5:14,5, 6. Kallová +5:14,9, ... 34. PROCHÁZKOVÁ +11:08,9

poradie v SP (14 z 36): 1. Johaugová 854 b., 2. Östbergová 771, 3. Wengová 608, 4. Nilssonová 551, 5. Kallová 460, 6. Ingemarsdotterová 423,... 49. PROCHÁZKOVÁ 26

muži - 15 km klasicky s hromadným štartom: 1. Alexej Poltoranin (Kazach.) 35:35,9, 2. Dario Cologna (Švajč.) +0,1 s, 3. Francesco De Fabiani (Tal.) +0,6, 4. Niklas Dyrhaug (Nór.) +0,7, 5. Didrik Tonseth (Nór.) +1,3, 6. Alexander Legkov (Rus.) +3,6, 7. Matti Heikkinen (Fín.) +4,1, 8. Andreas Katz (Nem.) +6,0, 9. Petter Northug (Nór.) +10,0, 10. Sergej Usťugov (Rus.) +10,9